Goldman Sachs: rynki stają się swoim największym wrogiem

opublikowano: 20-03-2018, 12:54
aktualizacja: 20-03-2018, 12:58

Zawirowania rynkowe na początku lutego, które spowodowały gwałtowny wzrost „indeksu strachu”, to symptom rosnącej „delikatności finansowej”, przekonuje Goldman Sachs.

Eksperci banku wskazują, że duże zmiany cen mogą być powodowane przez sytuację na samych rynkach, a nie przez zmiany w jego fundamentach. Goldman Sachs uważa, że sytuację pogarsza malejąca płynność w okresach kiedy na rynku pojawiają się problemy.

Zobacz więcej

Goldman Sachs, fot.:Bloomberg

fot. Bloomberg

- Przyszłe zakłócenia płynności mogą wzmacniać spadki cen kiedy nastąpi zmiana obecnego cyklu – napisał w raporcie Charles Himmelberg, ekonomista rynków w Goldman Sachs. – Płynność handlu może być gorsza niż się wydaje bo jego wielkość na wielu głównych rynkach jest coraz bardziej zdominowana przez większą prędkość i mniejszy kapitał transakcji – dodał.

Ostrzeżenie o „delikatności” pojawia się niedługo po tym jak Goldman Sachs poinformował inwestorów aby oczekiwali gorszych zwrotów w związku ze wzrostem rentowności i ruchach cen w tym samym kierunku na rynkach akcji i obligacji.

Poniedziałkowa przecena kontraktów na VIX, czyli tzw. indeks strachu, spowodowała wejście ich krzywej w backwardation, co oznacza iż krótkoterminowe kontrakty są droższe niż długoterminowe. To oznaka rosnącego zaniepokojenia rynku.

Goldman Sachs zwraca uwagę, że nowe regulacje i technologie, jak komputerowy handel papierami, spowodowały od kryzysu finansowego dużą zmianę w sposobie udostępniania płynności. Choć kapitał jest bardziej dostępny do efektywnego wykorzystania, to także zmiany powodują redukcję płynności kiedy dochodzi do zmiany cyklu. 

- Dlatego uważamy, że rynki znajdują się na swojej  krótkiej liście ryzyka wynikającego z końca cyklu - twierdzi Himmelberg. – Choć analogia nie jest pełna i nasza niepewność jest duża, widzimy powody aby uważać, że płynność jest nowym lewarowaniem – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Goldman Sachs: rynki stają się swoim największym wrogiem