“Gorączka złota” na Bitcoiny w Teksasie trwa pomimo niepewności energetycznej w stanie

opublikowano: 23-03-2023, 15:36
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Bitcoin cieszy się dużym wzięciem w Texasie w USA. Tamtejsi “górnicy” kryptowaluty zużywają z roku na rok coraz więcej mocy, co pogłębia niepewną sytuację energetyczną w stanie - przekazał Reuters.

Adobe Stock

Wydobywcy Bitcoinów zużywają ok. 2,1 tys. megawatów stanowych zasobów energetycznych, wynika z danych Texas Blockchain Council. Zużycie mocy wzrosło o 75 proc. w zeszłym roku i było prawie trzykrotnie większe niż w 2021 r.

Zachęty podatkowe dla górników w Teksasie

Władze federalne USA zamierzają wprowadzić nowe regulacje dotyczące kryptowalut, w tym 30 proc. podatku od zużycia energii elektrycznej dla cyfrowego wydobycia. Nowy Jork na początku obecnego roku nałożył zakaz na niektóre kopalnie kryptowalut, które są zasilane energią generowaną przez paliwa kopalne.

W Texasie tymczasem dobrze się żyje “górnikom”, ponieważ niektóre hrabstwa oferują zachęty podatkowe, a generowana w stanie energia wiatrowa i słoneczna może zapewnić ok. 39 proc. potrzeb energetycznych w 2023 r.

“Wydobycie Bitcoinów to bardzo energochłonny biznes, dlatego w takich miejscach, jak zachodni Texas można spotkać wielu górników kryptowaluty” - powiedział Matt Prusak, oficer handlowy z kopalni U.S. Bitcoin Corp.

Krucha sieć energetyczna

Tegoroczna surowa zima w Teksasie powodowała częste przerwy w dostawach prądu, co z kolei doprowadziło do śmierci ok. 250 osób. Kryzys obnażył w jak bardzo kruchym stanie jest teksańska sieć energetyczna, więc coraz większy popyt na kryptowaluty jest powodem do niepokoju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: skib/, Reuters

Polecane