Górnicy są zadowoleni z przyjęcia ustawy o emeryturach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 27-07-2005, 19:50

Z "zadowoleniem i ulgą" przyjęli liderzy górniczych central związkowych informację o tym, że Sejm przyjął w środę ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która bezterminowo przedłuża prawo do wcześniejszej emerytury dla górników. W czwartek ustawą zajmie się Senat.

Z "zadowoleniem i ulgą" przyjęli liderzy górniczych central związkowych informację o tym, że Sejm przyjął w środę ustawę o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, która bezterminowo przedłuża prawo do wcześniejszej emerytury dla górników. W czwartek ustawą zajmie się Senat.

Cieszą się też, że Sejm przyjął poprawki, które przedłużają o rok - z końca 2006 r. na koniec 2007 r. - termin obowiązywania obecnych uprawnień do przechodzenia na wcześniejsze emerytury. Dotyczy to wszystkich grup zawodowych, pracujących w trudnych warunkach.

"Lepiej późno, niż wcale. Dobrze, że ta ustawa została przyjęta, szkoda, że w takich okolicznościach, ale to w dużej mierze wina polityków"- powiedział PAP przewodniczący górniczej "Solidarności" Dominik Kolorz, nawiązując do zakończonej zamieszkami wtorkowej manifestacji górników w Warszawie. Przesądziła ona o tym, że Sejm zajął się ustawą emerytalną podczas swojego ostatniego posiedzenia.

"Cały wysiłek, jaki +S+ włożyła w tę ustawę, był słuszny. Szkoda, że te 100 osób które wdały się w burdy, jest teraz utożsamianych z całym górnictwem. Niech się wstydzą i powiedzą +mea culpa+, tym bardziej, że ich zachowanie mogło wpłynąć negatywnie na dzisiejszą decyzję Sejmu" - dodał Kolorz.

"Czekaliśmy na tę decyzję 7 lat, prowadziły do niej różne etapy, od negocjacji, przez pikiety, po wczorajszą manifestację. Oczywiście póki ustawa nie jest podpisana przez prezydenta, nic nie jest przesądzone, ale byłoby szaleństwem wyrzucanie do kosza efektów ciężkiej, mozolnej pracy" - powiedział wiceprzewodniczący Związku Zawodowego Górników w Polsce Wacław Czerkawski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Górnicy są zadowoleni z przyjęcia ustawy o emeryturach