Gospodarka Australii rosła mocniej od prognoz

opublikowano: 03-06-2015, 07:10

Miniony kwartał okazał się udany dla największej gospodarki Antypodów, donosi Bloomberg. Jednak wzrost był niższy od długoletniej średniej.

W pierwszych trzech miesiącach 2015 r. PKB Australii zwiększył się o 0,9 proc. w porównaniu z ostatnim kwartałem 2014 r., przebijając medianę prognoz ekonomistów, która wskazywała na 0,7-proc. dynamikę wzrostu. Rozwój gospodarczy napędzany był przede wszystkim 5-proc. wzrostem eksportu oraz spadkiem cen surowców. 

PKB Australii (r/r) w proc.
Zobacz więcej

PKB Australii (r/r) w proc. Bloomberg

Porównując do analogicznego okresu 2014 r. PKB wzrósł o 2,3 proc. Również w tym przypadku odczyt okazał się lepszy niż zakładali specjaliści, których średnia prognoz wynosiła 2,1 proc. Odnosząc się jednak do 30-letniej średniej na poziomie 3,3 proc., tempo wzrostu było zdecydowanie słabsze.

Według rządowego raportu, eksport dodał do PKB 1,1 punktu procentowego, zaś wydatki gospodarstw domowych rosnąc w ujęciu kwartalnym o 0,5 proc. dodały do PKB 0,3 proc. 

Zdaniem Keirana Davies’a głównego ekonomisty banku Barclays, zaprezentowane dane mają mieszany wydźwięk i maskują pewne negatywne trendy.

Eksport górnictwa nadal jest silny i kompensuje spadek inwestycji górniczych, jednak patrząc na działalność nie związaną z wydobyciem surowców, aktywność jest słaba i rozczarowuje Bank Rezerw Australii – wyjaśnia ekonomista.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gospodarka Australii rosła mocniej od prognoz