Gospodarka Japonii rosła szybciej niż oczekiwano

opublikowano: 08-12-2017, 08:01
aktualizacja: 08-12-2017, 08:04

W trzecim kwartale tempo wzrostu gospodarki Japonii wyniosło 2,5 proc., po korekcie danych. To głównie zasługa trwającej od prawie roku ekspansji japońskiego eksportu i wzrostu inwestycji w biznesie.

Pierwotnie szacowano zannualizowane tempo wzrostu na 1,4 proc. Rynek oczekiwał korekty, ale tylko do 1,5 proc.

Japońska gospodarka rośnie już siódmy kwartał z rzędu. Tak długi okres ekspansji nie zdarzył się od połowy lat 90. ubiegłego wieku.

Wydatki biznesu wzrosły w trzecim kwartale o 1,1 proc. w porównaniu z drugim. Pierwotnie szacowano, że rosły o 0,2 proc. Eksport netto dodał 0,5 pkt. procentowego do wzrostu kwartalnego. Prywatna konsumpcja spadła o 0,5 proc. 

- Solidne inwestycje pokazują, że japońska gospodarka zrobiła krok naprzód w kierunku samopodtrzymującego się ożywienia – skomentował Hidenobu Tokuda, ekonomista z Mizuho Research Institute. – Rekordowe zyski firm i popyt na dobra związane z IT oraz inwestycje oszczędzające pracę pomogły zwiększyć inwestycje trwałe biznesu – dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu