Gospodarka Nigerii nieoczekiwanie wyszła z recesji

Tadeusz Stasiuk, Bloomberg
opublikowano: 18-02-2021, 19:18

Największa gospodarka na afrykańskim kontynencie odnotowała wzrost w czwartym kwartale 2020 r., co pozwoliło wyjść jej z objęć recesji. Jeżeli wzrostowy trend cen ropy utrzyma się na dłużej, Nigeria może liczyć na dalszą poprawę swojej sytuacji.

Flaga Nigerii, Nigeria
Flaga Nigerii, Nigeria
Tyrone Siu / Reuters / Forum

PKB Nigerii wzrósł w okresie październik-grudzień 2020 r. o 0,11 proc. po tym jak w trzecim kwartale odnotował 3,6-proc. spadek, wynika z danych zaprezentowanych przez Narodowe Biuro Statystyczne.

Tymczasem ekonomiści oczekiwali spadku rzędu 1,86 proc. Zaskoczeniem był m.in. wzrost w rolnictwie i telekomunikacji, który pozwolił zniwelować negatywny wpływ ze strony gwałtownego spadku produkcji ropy. W ostatnim kwartale minionego roku zmniejszyła się ona do 1,56 mln baryłek dziennie z 1,67 mln bpd w okresie poprzednich trzech miesięcy. Eksperci podkreślają, że choć realny udział ropy w PKB Nigerii kształtuje się na poziomie nie przekraczającym 10 proc., jednak stanowi niemal całe źródło dochodu z wymiany walut i połowę dochodów rządowych.

Bardziej szczegółowe dane wskazują, że część gospodarki nie związana z ropą naftową odnotowała sięgającą 1,7 proc. ekspansję w IV kw. w ujęciu rocznym, co jest najlepszym wynikiem od czterech kwartałów, przy czym rolnictwo wzrosło o 3,4 proc. zaś telekomunikacja aż o 17,6 proc.

Według szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego, gospodarka Nigerii skurczyła się w 2020 r. o1,92 proc., najmocniej od 1991 r. Rządowa prognoza zakłada, że w 2021 r. PKB powinien zwiększyć się o 3 proc. To niemal dwa razy więcej niż prognozuje MFW.

Nigeria jest największym producentem ropy w Afryce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane