Czytasz dzięki

Gospodarka Szwajcarii skurczyła się najmocniej od co najmniej 40 lat

opublikowano: 03-06-2020, 10:23

Szwajcarska gospodarka, podobnie jak frank, uważana za bezpieczną przystań mocno odczuła wpływ epidemii koronawirusa, notując największy spadek od co najmniej czterech dekad.

W pierwszym kwartale 2020 r. PKB Helvetii zmniejszył się o 2,6 proc. wynika z danych State Secretariat for Economic Affairs (SECO). To wynik zdecydowanie gorszy od mediany prognoz ekonomistów, która zakładała spadek rzędu 2,1 proc. To najsłabszy odczyt dotyczący jakiegokolwiek trzymiesięcznego okresu odkąd rozpoczęto zbieranie danych w 1980 r.

Zobacz więcej

Szwajcaria

Bloomberg

Podobnie jak w innych krajach dotkniętych pandemią, Szwajcaria odnotowała silne załamanie konsumpcji prywatnej (o 3,5 proc.)  i inwestycji (-4,0 proc.). Częściowe zamknięcie gospodarki doprowadziło m.in. do skurczenia się sektora hotelowego i restauracyjnego o 23,4 proc.

Choć rządowe subsydia powstrzymały przed gwałtownym wzrostem bezrobocia i pomogły firmom uniknąć kryzysu gotówkowego, jednak SECO nadal oczekuje, że gospodarka skurczy się w tym roku o 6,7 proc., zanim nastąpi powolne ożywienie w 2021 r.

Warto zauważyć, że relatywnie dobrze na tle całej gospodarki prezentował się eksport towarów, który po wyłączeniu wyrobów jubilerskich i handlowych) wzrósł o 2,6 proc. wobec spadku o 1,1 proc. w IV kw. 2019 r. Natomiast import dóbr zmniejszył się w pierwszych trzech miesiącach 2020 r. o 1,1 proc. po spadku o 2,3 proc. w IV kwartale.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane