Gotowy najwyższy obiekt Turowa

opublikowano: 21-06-2018, 22:00

Zakończono wznoszenie 135-metrowego żelbetowego płaszcza chłodni kominowej, najwyższego obiektu budowanego bloku energetycznego w Elektrowni Turów.

Wznoszenie tej części inwestycji rozpoczęto w maju 2017 r. W trakcie prac użyto 5920 m sześc. betonu i 900 ton stali zbrojeniowej. Fundament pierścieniowy chłodni o obwodzie niemal 313 m posadowiony został na palach żelbetowych o długości od 10 do 30 m i średnicy0,8 m. Grubość płaszcza chłodni jest zmienna i wynosi od 0,2 m do 0,8 m. Pod chłodnią znajduje się misa o pojemności około 13 500 m sześc. Na płaszczu chłodni z zewnątrz widoczne są pionowe żebra wiatrowe, które regulują przepływ powietrza, rozkładając napór wiatru równomiernie na cały płaszcz, ograniczając w ten sposób jego wpływ na nośność konstrukcji.

Budowa bloku w Elektrowni Turów jest ważna z punktu widzenia dalszego funkcjonowania całego kompleksu wydobywczo-wytwórczego, bo pozwoli na wykorzystanie zasobów węgla brunatnego kopalni, a ich wyczerpanie zbiegnie się z planowanymzakończeniem pracy nowego bloku, czyli około 2050 r.

— Po zakończeniu budowy nowego bloku Elektrownia Turów będzie jedną z najnowocześniejszych na świecie jednostek tego typu, spełniając surowe wymagania technologiczne i środowiskowe — mówi Sławomir Zawada, prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.

Przekazanie jednostki do eksploatacji nastąpi w drugim kwartale 2020 r. Budowany blok zastąpi wycofane już z użytkowania jednostki starszej generacji i pozwoli na odbudowanie mocy Elektrowni Turów do około 2 tys. MW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane