Czytasz dzięki

GPW: do połowy roku Polska Agencja Ratingowa może uzyskać licencję ESMA

  • PAP
opublikowano: 30-04-2019, 16:14

Do połowy tego roku Polska Agencja Ratingowa może uzyskać licencję europejskiego nadzoru finansowego ESMA - poinformował we wtorek wiceprezes GPW Jacek Fotek. Dodał, że PAR oprócz ratingów przygotowuje się też do sporządzania analiz.

Wiceprezes podczas prezentacji wyników Grupy GPW po I kwartale 2019 r. powiedział, że "po stronie kosztowej znalazło się również dokapitalizowanie Polskiej Agencji Ratingowej, której akcjonariuszami są obecnie GPW, Polski Fundusz Rozwoju i Biuro Informacji Kredytowej". Dodał, że w strukturze akcjonariatu może dojść do zmian.

GPW
Zobacz więcej

GPW fot. ARC

Fotek wyjaśnił, że postępowanie ws. licencji dla PAR przed Europejskim Urzędem Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA) wciąż trwa. "Trudno powiedzieć, kiedy ESMA może wydać decyzję, ale liczymy, że nastąpi to w pierwszym półroczu (tego roku - PAP)". Wyjaśnił, że PAR przygotowuje się też do sporządzania analiz, które nie wymagają zgody ESMA. "Również prywatne ratingi nie wymagają zgody i to też może być przedmiotem oferty" - dodał.

Obecny na konferencji prezes Grupy GPW Marek Dietl podkreślił, że "wdrażanie strategii GPW 2022 wymaga ponoszenia wysokich nakładów inwestycyjnych i wyższych kosztów operacyjnych, ale mimo tego mamy solidne wyniki kwartalne".

Zaznaczył, że GPW kontynuuje również politykę dywersyfikacji biznesu rozwijając nowe linie przychodowe, w tym m.in. sprzedaży informacji, z której przychody w I kwartale br. osiągnęły 12,2 mln zł, co oznacza wzrost o 13,5 proc. rok do roku. Przychody z tej linii stanowiły 14,5 proc. przychodów ze sprzedaży Grupy GPW.

Dietl poinformował, że zarząd zarekomendował wypłatę - najwyższej po 2010 roku - dywidendy, która jest odzwierciedleniem rekordowych wyników finansowych w ub. roku; jej wysokość na jedną akcję ma wynieść 3,18 zł, co w sumie daje 133,5 mln zł i stanowi 77,1 proc. skonsolidowanego zysku netto spółki GPW za rok obrotowy 2018 przypadającego akcjonariuszom GPW i skorygowanego o udział w zyskach jednostek stowarzyszonych. "Rekomendacja jest zgodna z obowiązującą polityką dywidendową GPW" - zaznaczył.

Szef GPW podkreślił ponadto, że "sprecyzowaliśmy nasze ambicje finansowe do roku 2022 w opcji: przychody - 470 mln zł, EBITDA w wysokości 250 mln zł. Nasze działania ukierunkowane są na osiągniecie tych wyników finansowych, ale cały czas musimy odpowiadać na nowe uwarunkowania biznesowe i regulacyjne".

Po I kwartale 2019 r. zysk netto Grupy GPW wyniósł 24,5 mln zł, przy przychodach ze sprzedaży w wysokości 84,2 mln zł i kosztach operacyjnych na poziomie 54,3 mln zł.Na koniec marca 2019 r. Grupa GPW osiągnęła zysk z działalności operacyjnej równy 29 mln 379 tys. zł wobec 36 mln 163 tys. zł w takim samym okresie roku 2018. Rentowność działalności operacyjnej na koniec marca 2019 roku wyniosła 34,9 proc. wobec 50,6 proc. na koniec grudnia 2018 r.

W pierwszym kwartale 2019 roku EBITDA grupy GPW wyniosła ponad 38,5 mln zł w stosunku do blisko 44 mln zł osiągniętych w porównywalnym okresie 2018 roku. Rentowność EBITDA na koniec marca tego roku wyniosła 45,8 proc. wobec wyniku 59,6 proc. na koniec 2018 r. - podała spółka. 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane