Czytasz dzięki

GPW: obroty przekroczyły 1,2 mld zł, w WIG20 najwięcej straciła PGE

  • PAP
opublikowano: 31-01-2020, 18:22

W piątek na warszawskim parkiecie panował zróżnicowany obraz – WIG20 i WIG spadły, a pozostałe główne indeksy poszły w górę, czemu towarzyszyły wysokie obroty, ponad 1,2 mld zł. W gronie blue chipów najsilniej zniżkowały PGE, Play i CCC.

Na piątkowym zamknięciu WIG20 stracił 0,7 proc. do 2.065,90 pkt., WIG zniżkował 0,4 proc. do 56.681,27 pkt., mWIG40 poszedł w górę o 0,2 proc. do 4.008,79 pkt., a sWIG80 wzrósł 0,1 proc. do 12.616,89 pkt.

Obroty na GPW wyniosły 1.218 mln zł, z czego 1.072 mln zł przypadło na spółki z WIG20.

Z indeksów sektorowych zwracał uwagę spadek WIG-telekomunikacja, który zniżkował o 2,2 proc.

W piątek przed otwarciem sesji minister cyfryzacji Marek Zagórski poinformował PAP o zwróceniu się do prezesa UKE o rozważenie zmian w proponowanych zasadach aukcji pasm pod budowę sieci 5G umożliwiających kupno więcej niż jednego bloku przez grupę kapitałową.

"Umożliwienie kupna więcej niż jednego bloku przez grupę kapitałową mogłoby zwiększyć rywalizację między telekomami o częstotliwości i przez to spowodować wzrost wydatków, co w konsekwencji byłoby negatywne dla wyceny telekomów” – powiedział PAP Biznes analityk Pekao Investment Banking, Łukasz Kosiarski.

WIG20 rozpoczął dzień minimalnie powyżej czwartkowego zamknięcia, po czym wszedł w fazę spadkową, która trwała do ok. godz. 12.00, a następnie do końca sesji poruszał się trendzie bocznym o kilkupunktowej rozpiętości.

Na rynkach wschodzących europejskiej części EMEA panowały spadki – najsilniej zniżkował indeks akcji rosyjskich – RTS, który stracił ok. 1,8 proc.

DAX spadł 1,17 proc., a S&P500 zniżkował 1,22 proc. o godz. 17.15.

Na zachowanie rynków akcji mogły mieć wpływ nowe doniesienia, dotyczące wirusa Wuhan – w czwartek WHO ogłosiła alert międzynarodowy w sprawie epidemii, a statystyki publikowane przez media wskazywały na kolejne zachorowania.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe spadki, były: PGE – o 4,5 proc., Play – o 3,2 proc. i CCC - o 3,1 proc. Zniżkowały także kursy Cyfrowego Polsatu – o 2,5 proc., PGNiG – o 1,9 proc. i KGHM – o 1,4 proc.

Kurs akcji PGE zszedł po raz pierwszy w historii poniżej poziomu 7 zł.

Analityk Ipopema Securities Robert Maj uważa, że spadający od dłuższego czasu kurs to wynik, m.in., podwyżek cen kontraktów na emisję CO2 i konieczności ujęcia ich w bilansie, co z kolei przełoży się na pogorszenie rentowności.

Dyrektor ds. komunikacji Cyfrowego Polsatu Tomasz Matwiejczuk powiedział PAP Biznes, że sytuacja, w której każdy operator będzie mógł kupić maksymalnie jeden blok częstotliwości z pasma C będzie korzystniejsza dla rynku telekomunikacyjnego i rozwoju sieci 5G.

Zdaniem analityków, z którymi rozmawiał PAP Biznes, żaden z operatorów komórkowych nie może sobie pozwolić na to, by nie kupić bloku pasma C w nadchodzącej aukcji, w związku z czym kupno dwóch bloków przez jednego operatora może być trudne - analitycy dodali, że sytuacja, w której jeden gracz posiadałby połowę dostępnego pasma, mogłaby również w dłuższym terminie zmniejszyć konkurencję na rynku.

PGNiG podał w komunikacie prasowym, że PGNiG Upstream Norway uzyskał ostateczną zgodę administracyjną na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym, dzięki czemu udział spółki w obu koncesjach wzrósł do 30 proc.

Dyrektor departamentu ryzyka finansowego i rynkowego KGHM Polska Miedź Łukasza Bielak poinformował PAP Biznes, że spółka w najbliższych tygodniach spodziewa się dużej zmienności notowań cen miedzi w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa w Chinach.

W gronie spółek z WIG20, które odnotowały największe wzrosty, były: Alior Bank – o 2,2 proc., Dino Polska – 2,2 proc. i CD Projekt – o 1,3 proc. W górę poszły także akcje Lotosu – o 0,8 proc.

W czwartek po zakończeniu notowań Lotos poinformował, że rada nadzorcza powołała Pawła Majewskiego na stanowiska prezesa zarządu spółki.

W piątek wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że Grupa Lotos, po konsolidacji z PKN Orlen, w ramach specjalizacji może rozważyć stworzenie w Gdańsku klastra technologii wodorowych i czystych technologii energetycznych, uwzględniającego m.in. dotychczas realizowane projekty Pure H2 oraz projekty wodorowe Orlenu.

Ze spółek szerokiego rynku negatywnie wyróżniły się akcje Rafako – spadek o 7,2 proc., BAH – o 6,2 proc. i Polimeksu – o 6,0 proc. Spadł również kurs akcji PKP Cargo – o 3,3 proc.

BAH poinformował, że Nationale-Nederlanden OFE zmniejszył zaangażowanie w akcje spółki poniżej 5 proc.

W piątek rano Urząd Transportu Kolejowego podał, że udział PKP Cargo w rynku przewiezionych towarów wg masy spadł w 2019 roku do 40,35 proc. całego rynku wobec 43,57 proc. w 2018 roku.

Ze spółek szerokiego rynku pozytywnie wyróżniły się akcje R22 – wzrost o 5,7 proc. i Medicalghoritmics – o 4,0 proc. Wzrosła też cena Kęt – o 2,8 proc.

W trakcie piątkowych notowań Kęty podały, że spodziewają się uzyskania skonsolidowanego zysku netto za 2019 rok na poziomie 294 mln zł – wcześniej, w lutym 2019, Kęty prognozowały, że osiągną 261 mln zł skonsolidowanego zysku netto.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane