GPW: ruch w pakietach

Robert Grzeszczuk
opublikowano: 15-07-1999, 00:00

GPW: ruch w pakietach

Wartość wczorajszych pozasesyjnych transakcji giełdowych wyniosła prawie 131 mln zł. Handlowano akcjami 6 spółek. Przedmiotem największych transakcji były jednak walory dwóch przedsiębiorstw: Elektrimu i Banku Handlowego, na które przypada ponad 74 proc. tej kwoty.

Najwięcej transakcji, bo aż pięć, przeprowadzono na walorach Elektrimu. Zmieniło w nich właściciela 1242,3 tys. akcji warszawskiej spółki, co odpowiada 1,7 proc. kapitału akcyjnego. Papierami handlowano po 51 zł, o 50 groszy drożej niż podczas notowań jednolitych. Wartość tych transakcji przekroczyła 63,3 mln zł. Niewykluczone, że kolejnych papierów pozbył się Bank Austria. Tylko w ostatnich tygodniach zaangażowanie tego inwestora w Elektrimie zmniejszyło się prawie o 5 proc. Kilka dni temu, Bank Austria Creditanstalt Poland poinformował, że liczba akcji Elektrimu na rachunku prowadzonym dla Banku Austria AG zmniejszyła się do nieco ponad 6 mln sztuk. (8,32 proc. kapitału akcyjnego). Wcześniej bank posiadał prawie 3,4 mln papierów więcej, co łącznie dawało prawo do 12,97 proc. głosów. Akcje te sprzedawał, kiedy walory Elektrimu wyceniane były na 57 zł za sztukę. Swoje zaangażowanie w warszawskim holdingu zmniejszyła także Chemia Polska. Pakiet akcji Elektrimu, jaki należy do tego inwestora, nie przekracza obecnie 5 proc. ogólnej liczby akcji. Wcześniej do Chemii Polskiej należało prawie 6,42 mln papierów warszawskiej spółki (8,82 proc. głosów na WZA). Nie musi to jednak oznaczać, że potencjał wzrostowy spółki w krótkim okresie się wyczerpał. Są to raczej przetasowania pomiędzy inwestorami finansowymi.

— Elektrim robi ostatnio dużo szumu wokół swoich transakcji. Później często z tych założeń nic nie wychodzi — mówi Jacek Lichota, doradca inwestycyjny ING BSK AM

Według innego analityka, Elektrim znacznie przepłacił za udziały w PTC Era GSM. Za 15,8 proc. udziałów operatora, należących do BRE, Kulczyk Holding, Warty i Carcom, ma on zapłacić 679 mln USD. Pieniądze, jakie BRE uzyska z tej transakcji, zostaną zainwestowane w jednego konkurenta Elektrimu na rynku telekomunikacyjnym — Netię Holdings. Obie firmy podpisały niedawno list intencyjny dotyczący inwestycji banku w spółce Netia Network. List intencyjny dotyczy wspomożenia kapitałowego Netii Network, co pozwoli na zaprojektowanie, wybudowanie i rozpoczęcie działalności telekomunikacyjnej w ogólnokrajowej sieci transmisji danych, a w przypadku otrzymania koncesji na połączenie międzymiastowe, na utworzenie sieci międzymiastowej. BRE Bank chce także zainwestować do 10 mln USD w nową emisję akcji Netii Holdings. Do końca roku jego udział w kapitale akcyjnym Netii ma osiągnąć 5 proc.

Podczas wczorajszych transakcji właściciela zmienił także pakiet 500 tys. akcji Banku Handlowego, za które zapłacono 34 mln zł (68 zł za walor). Na rynku krążą pogłoski, że jeden z zagranicznych banków zamierza przejąć nad nim kontrolę. Nieoficjalnie mówi się, że papiery Handlowego skupuje BRE, który robi to na zlecenie jednego z zachodnich banków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / GPW: ruch w pakietach