GPW sprzedała Aquis z dużym zyskiem

opublikowano: 11-06-2018, 22:00

Pięcioletnia inwestycja w start-up przyniosła GPW 140 proc. zysku. O takim zysku z walorów giełdy akcjonariusze mogą tylko marzyć

Celem tej inwestycji jest zwiększenie dywersyfikacji źródeł przychodów grupy GPW, wzmocnienie marki i pozycji giełdy na międzynarodowych rynkach finansowych, w tym dalsze umacnianie roli warszawskiej giełdy jako dominującego ośrodka finansowego w regionie CEE — tak przed pięciu laty władze giełdy uzasadniały inwestycję w Aquis Exchange, giełdę elektroniczną (tzw. MTF) z paneuropejskimi ambicjami. W dwóch turach zapłacono wówczas 5 mln GBP (25 mln zł). Teraz dopięto transakcję wyjścia, która przyniosła 12,39 mln GBP (60 mln zł). Oznacza to — w złotych — około 140-procentową stopę zwrotu. Tymczasem przez ostatnich pięć lat akcje GPW przyniosły jednocyfrowy zwrot, wydatnie powiększonyna sesji w poniedziałek, kiedy kurs zyskiwał nawet 3 proc. Transakcji przyklasnęli nie tylko inwestorzy, ale także analitycy.

— Byłem sceptycznie nastawiony do tej inwestycji, jak zresztą duża część uczestników rynku, ale okazało się, że GPW sporo zarobiła na Aquisie. Stopa zwrotu z inwestycji na poziomie około 25 proc. rocznie może robić wrażenie, zwłaszcza że platforma przynosi straty od momentu powstania. Każdy zarząd giełdy miał problem, co z tym Aquisem począć, więc zrzucenie ciężaru można uznać za sukces — mówi Łukasz Jańczak, analityk Ipopemy Securities.

„Jest to dla nas pozytywna informacja. Przypominamy, że już w pierwszym kwartale 2018 r. GPW dokonała reklasyfikacji posiadanej inwestycji w Aquis Exchange jako aktywo przeznaczone do sprzedaży. Wartość aktywa na koniec marca wynosiła w bilansie 12,1 mln zł. Zatem spółka wykaże jednorazowy zysk. Dodatkowo w kolejnych okresach skonsolidowany wynik netto GPW nie będzie już obciążony stratą, jaką co kwartał generował Aquis” — komentują analitycy DM BDM.

Od powstania Aquis ma narastająco 18,6 mln GBP straty. Przez ostatnie cztery kwartały rozpoznana przez GPW strata platformy obciążyła wynik grupy na około 3,4 mln zł.

Adam Maciejewski w sieci Linkedin skomentował transakcję, przypominając, że zakup Aquisu był jego autorskim pomysłem, za który był krytykowany. „GPW po moim odejściu nie zrobiła z tą inwestycją nic sensownego, a teraz sprzedaje i przy okazji nicnierobienia zarobi prawie 35 mln zł” — napisał Adam Maciejewski.

Jeszcze w marcu tego roku Marek Dietl, obecny prezes giełdy, nie wykluczał pozostania w akcjonariacie, ale później poinformowano, że w przypadku IPO Aquisu giełda sprzeda pakiet za co najmniej 11,5 mln GBP. Co GPW zrobi z gotówką? Zdaniem Łukasza Jańczaka, raczej nie ma co liczyć na podpompowanie dywidendy za ten rok.

— Wpływ kilkudziesięciu milionów złotych gotówki wzmocni i tak bardzo dobrą pozycję gotówkową GPW. Nie liczyłbym jednak na jakąś bardziej sutą dywidendę, bo władze giełdy są raczej wstrzemięźliwe w tym względzie. Można mieć jednak nadzieję, że ponieważ ten zysk zostanie wykazany w księgach, to przynajmniej jego część trafi do akcjonariuszy — mówi analityk Ipopemy Securities.

Za 2017 r. giełda ma wypłacić 2,15 zł dywidendy na akcję. Według konsensu prognoz analityków, premia za 2018 r. będzie o 10 groszy wyższa. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy