GPW: wszystkie spółki z WIG 20 na minusie

Sebastian Gawłowski
12-02-2003, 10:27

Zgodnie z oczekiwaniami notowania rozpoczęły się na minusie. Wszystkie spółki wchodzące w skład indeksu WIG 20 notują straty. Obroty pozostają na niskim poziomie. Z największych spółek w pierwszych 20 minutach handel na TPSA przekroczył ledwo 2 mln zł.

Początek notowań stoi pod znakiem przeceny wszystkich firm z portfela indeksu blue chipów. Słaby początek jest efektem fatalnych nastrojów graczy, którzy mają w pamięci zarówno kiepską końcówkę wczorajszych notowań na GPW, jak i spadki za oceanem. Nie pomaga również sytuacja na giełdach zachodnioeuropejskich, gdzie początek handlu stoi pod znakiem przewagi sprzedających.

Największe straty ponosi Amica, która wczoraj rozczarowała wynikami, a dodatkowo obawy budzi wysokie zadłużenie producenta AGD. Tymczasem dobre wyniki nie zdołały podbić wyceny Kęt. Na pocieszenie spółka tradycyjnie zachowuje się lepiej od rynku. Pekao, które dziś opublikuje swoje wyniki traci około 1 proc. Bank obniżył szacunki zysku do 800 mln zł i rynek oczekuje, że instytucja poda zbliżony rezultat.

Rynki w USA nadal nerwowo reagują na kolejne doniesienia o konflikcie z Irakiem. Tymczasem amerykańskich inwestorów przestraszyła taśma z głosem Osamy Bin ladena wyemitowana przez katarską telewizję i ostry komentarz sekretarza Stanu USA. Dodatkowo gracze nie doszukali się słów otuchy w przemówieniu szefa Rezerwy Federalnej A. Greenspana.

Przebieg ostatnich notowań na GPW nie przyniósł wskazówek w którą stronę rynek zamierza podążyć. Pozostajemy w konsolidacji w strefie 1,1 tys. pkt na WIG 20. Próby podciągnięcia rynku zwykle kończą się kontrreakcją podaży w końcówce sesji, która znosi wcześniejszy wzrost. Jednak rynek nie ma wielkiej ochoty spadać. W obecnej sytuacji globalnej trudno prognozować powrót trwałych wzrostów, jednak mamy już pierwsze analogie z przełomem drugiego i trzeciego kwartału ubiegłego roku na giełdzie. Wszyscy dobrze pamiętają styl w jakim rynek uniknął pogłębienia długoterminowych dołków.

Niewykluczone, że rodzimi, stabilni, inwestorzy szykują się powtórki.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW: wszystkie spółki z WIG 20 na minusie