Gra pod inflację bliska załamania. To zły sygnał dla giełd (ANALIZA TECHNICZNA)

Sprzyjająca akcjom, a niekorzystna dla obligacji, gra inwestorów pod wzrost presji inflacyjnej na świecie może się załamać, ostrzega analiza techniczna.

Kiedy w listopadzie Donald Trump został niespodziewanie wybrany na prezydenta USA, inwestorzy zareagowali kupowaniem akcji i wyprzedażą obligacji. Wszystko przez zapowiadane obniżki podatków oraz inwestycje infrastrukturalne, które po trwającym od kryzysu finansowego okresie presji deflacyjnej wsparłyby amerykański wzrost i inflację. W rezultacie spekulacje pod przyszłe działania prezydenta pomogły aktywom ryzykownym – akcjom oraz używanym w przemyśle surowcom – a zaszkodziły bezpiecznym obligacjom i złotu.

Ostatnio jednak globalna gra pod wzrost inflacji, której początków można dopatrywać się jeszcze na kilka miesięcy przed amerykańskimi wyborami, natrafiła na przeszkodę. Postanowiliśmy sprawdzić jej kondycję, a to dlatego że może ona okazać się kluczowa dla perspektyw dalszej hossy na rynkach akcji. Za barometr nasilenia gry pod inflację przyjęliśmy relację notowań ropy naftowej i złota, posługując się w ten sposób koncepcją zaproponowaną w ostatnim raporcie przez bank Stifel. Gra pod wzrost inflacji jest o krok od załamania, ostrzega analiza techniczna tak sporządzonego wykresu.

Relacja notowań ropy naftowej brent do cen złota spadła w ostatnich dniach poniżej dolnego ograniczenia klina, który opisywał kilkanaście miesięcy dynamicznego odbicia na ropie. Jeżeli wybicie w dół okaże się trwałe, będzie to zapowiadało dalsze osłabianie się ropy na tle złota, czemu towarzyszyłoby gorsze zachowanie akcji na tle obligacji. Jeżeli mimo to wsparcie zostanie ostatecznie obronione (na co wciąż są szanse), to na wykresie relacji cen ropy i złota należałoby się spodziewać ruchu do górnego ograniczenia klina. W takim wypadku rynki czekałaby jeszcze co najmniej jedna fala gry pod inflację, a więc i umocnienia akcji na tle obligacji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Gra pod inflację bliska załamania. To zły sygnał dla giełd (ANALIZA TECHNICZNA)