Grad: Skarb Państwa zachowa kontrolę nad KGHM, Lotosem, PGE i Tauronem

PAP
11-08-2009, 16:32

Minister skarbu Aleksander Grad powiedział, że mimo sprzedaży części udziałów Skarb Państwa zachowa kontrolę nad KGHM, Lotosem, Tauronem i PGE.

Poinformował, że wśród kluczowych firm przeznaczonych do prywatyzacji w latach 2009-2010, 15 firm przeznaczono do sprzedaży w roku 2009, a 39 spółek w 2010 roku.

"W czterech firmach: KGHM, Tauronie, Lotosie i PGE zostanie zachowana kontrola i władztwo korporacyjne" - zapewnił Grad podczas konferencji prasowej po wtorkowym posiedzeniu rządu. Powiedział, że w przypadku KGHM państwo zamierza sprzedać 10 proc. akcji, ale zmieni także statut spółki, co pozwoli utrzymać władztwo korporacyjne. "Właściwie nie ma potrzeby zmieniać statutu, ale dla większego bezpieczeństwa to zrobimy" - powiedział.

Wyjaśnił, że Tauron trafi na giełdę, a debiut spółki powinien nastąpić w przyszłym roku, między końcem kwietnia a połową czerwca. "Będzie podwyższenie kapitału, a środki trafią na inwestycje tej firmy. Oprócz tego będziemy prowadzili sprzedaż akcji należących do Skarbu Państwa w takiej wysokości, aby kontrolę zachować" - poinformował.

Powiedział, że z kolei Lotos został dokapitalizowany akcjami Petrobalticu i rafineriami południowymi, co też pozwoli zachować władzę nad firmą. W przypadku PGE, strategia rządowa zakłada podwyższenie kapitału spółki o 15 proc. "Będziemy mogli sprzedać co najmniej 10 proc. akcji PGE, utrzymując pełną kontrolę i władztwo korporacyjne" - zaznaczył.

"Poszukujemy inwestorów po to, żeby w kryzysie firmy lepiej funkcjonowały, żeby mogły realizować swoje inwestycje. Jesteśmy przekonani, że prywatyzacja dobrze służy polskiej gospodarce" - podsumował.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Wyniki spółek / Grad: Skarb Państwa zachowa kontrolę nad KGHM, Lotosem, PGE i Tauronem