Granty na Eurogranty: łatwiej o wsparcie z KE

opublikowano: 14-11-2021, 20:00
aktualizacja: 16-11-2021, 11:33

Przedsiębiorcy mogą ubiegać się o granty z PARP. Z ich pomocą opracują projekty m.in. do programu LIFE.

Wielu polskim firmom trudno zdobyć dotacje, które przyznaje bezpośrednio Komisja Europejska (KE). W wyścigu po tego typu wsparcie przedsiębiorcom przeszkadzają bariery językowa i psychologiczna. Organizowany przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) konkurs z poddziałania 2.3.6 programu Inteligentny Rozwój („Granty na Eurogranty”) pomoże MŚP przełamać wspomniane ograniczenia. Wnioski o dofinansowanie można składać do 27 stycznia 2022 r.

Eksperci PARP wesprą przedsiębiorców we właściwym przygotowaniu projektów m.in. do programu LIFE. Dotacje sfinansują koszty opracowania studium wykonalności dla nowych produktów. Przypomnijmy: budżet programu LIFE na lata 2021-27 wynosi 5,4 mld EUR. O granty mogą ubiegać się m.in. przedsiębiorcy i przedstawiciele organizacji pozarządowych. W zależności od konkursu projekty powinny być realizowane przez wnioskodawców samodzielnie lub w konsorcjum międzynarodowym. Obecnie trwające nabory to: „Przyroda i różnorodność biologiczna”, „Gospodarka o obiegu zamkniętym i jakość życia” i „Łagodzenie zmiany klimatu”. Wnioski o wsparcie w tych konkursach można składać do 30 listopada. Natomiast nabór „Przejście na czystą energię” potrwa do 12 stycznia 2022 r.

Warto podkreślić, że KE wymaga od MŚP przygotowania dokumentacji w języku angielskim. Obowiązują też inne kryteria oceniania wniosków o dofinansowanie, aniżeli w programach krajowych. Granty z poddziałania 2.3.6 programu Inteligentny Rozwój sfinansują koszty usług doradczych związanych z opracowaniem projektu i studium wykonalności, a także z tłumaczeniem dokumentacji konkursowej. Dotacje pokryją też wydatki na wynagrodzenia pracowników zaangażowanych w przygotowanie przedsięwzięcia.

Niniejsza publikacja została opracowana przy wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Wyłączną odpowiedzialność za jej treść ponosi Bonnier Business Polska i niekoniecznie odzwierciedla ona poglądy Unii Europejskiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane