Granty ułatwią giełdowy debiut

Dorota Zawiślińska
23-10-2016, 22:00

Na firmy MSP, które chcą zaistnieć na rynkach kapitałowych, czeka wsparcie — ponad 14 mln zł z programu „4 Stock”.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) ogłosiła konkurs na dofinansowanie dla mikro-, małych i średnich firm, które ułatwi wejście na giełdę. — W ostatnim czasie nastroje wokół Giełdy Papierów Wartościowych nie są najlepsze.Zainteresowanie firm finansowaniem swojej działalności poprzez rynki kapitałowe się zmniejszyło. Organizowany przez PARP konkurs wydaje się potrzebnym instrumentem do zachęcenia sektora MSP do tej formy wsparcia — ocenia Wojciech Kwiatkowski, ekspert od dotacjiunijnych z firmy doradczej Crido Taxand. Chodzi o 4Stock, czyli działanie 3.1.5 programu operacyjnego Inteligentny Rozwój (POIR). Jego celem jest wsparcie małego i średniego biznesu w pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania o charakterze udziałowym lub dłużnym. — W przypadku pierwszego typu projektów możliwe jest ubieganie się o dofinansowanie wydatków dotyczących zakupu usług doradczych związanych z emisją nowej serii akcji i wprowadzeniem ich na rynek główny Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie, rynek NewConnect lub zagraniczny rynek regulowany. Drugi typ projektu zakłada wsparcie usług doradczych w zakresie emisji i wprowadzenia obligacji na rynek Catalyst — wyjaśnia Wojciech Kwiatkowski.

Przedsiębiorcy mogą starać się o granty w wysokości połowy kosztów kwalifikowanych projektu. Natomiast maksymalna kwota dofinansowania zależy od rodzaju przedsięwzięcia i wynosi od 60 do 80 tys. zł. Pierwszy konkurs „4 Stock”, który rządowa agencja przeprowadziła na początku tego roku, cieszył się ogromnym powodzeniem. Unijną kasę otrzymało ostatecznie 40 firm. Najwięcej z nich dostało dotacje na pozyskanie kapitału z rynku NewConnect.

Maksymalne wsparcie w tym przypadku wynosiło 100 tys. zł. Budżet obecnego konkursu to 14,3 mln zł. Firmy MSP będą mogły składać wnioski w czterech etapach. Pierwszy z nich zakończy się 20 lutego 2017 r., a ostatni 20 listopada 2017 r. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Granty ułatwią giełdowy debiut