Granty wymuszają zmiany w firmie

opublikowano: 07-03-2017, 22:00

Przedsiębiorca, który otrzyma dotację na inwestycję kapitałową, musi wprowadzić nowe rozwiązania organizacyjne.

Dla wielu przedstawicieli MSP uzyskanie unijnego wsparcia na przedsięwzięcia kapitałowe oznacza szansę na dynamiczny rozwój działalności. Na co powinni przygotować się mali gracze? Na duże zmiany organizacyjne i operacyjne w firmie, a także na konieczność zastosowania bardziej zaawansowanych narzędzi związanych z raportowaniem zarządczym. Dotyczy to szczególnie sytuacji, kiedy mały i średni biznes jest beneficjentem unijnej kasy z dwóch flagowych działań programu Inteligentny Rozwój — „Badanie na rynek” (3.2.1) oraz „Kredyt na innowacje technologiczne” (3.2.2).

— Realizacja projektów dofinansowanych w ramach tych dwóch konkursów wiąże się z inwestycją rzędu kilku do kilkudziesięciu milionów złotych. Jej efektem ma być zaistnienie przedsiębiorstwa na nowych rynkach lub wprowadzenie nowych linii produktowych w firmie. Ponadto, jeżeli przedsięwzięcie wymaga pozyskania finansowania dłużnego, może się wiązać z dodatkowymi obowiązkami sprawozdawczymi wobec banków kredytujących — podkreśla Leszek Bogucki, menedżer w zespole modelowania finansowego i wycen Crido Taxand.

Słone koszty

Ekspert zwraca uwagę, że rozwój biznesu to również wyzwanie dla księgowych, którzy zajmują się raportowaniem zarządczym i prognozowaniem przyszłych przepływów pieniężnych.

— Wymusza on często powstanie w firmie kilku segmentów operacyjnych. Podstawą do ich wyodrębnienia może być np. zmieniona marża dla nowych produktów, a także pojawienie się innych klientów. Nowe produkty i usługi związane z pracami B+R często znaczniesię różnią od dotychczas oferowanych. Dlatego należy je traktować oddzielnie również z punktu widzenia finansów — tłumaczy Leszek Bogucki. Warto podkreślić, że podejmowane przez przedsiębiorców decyzje inwestycyjne czy strategiczne na podstawie błędnych danych lub niewłaściwego modelu finansowego mogą ich słono kosztować.

— Uwzględnienie w strukturze finansowania inwestycji kredytów bankowych może dodatkowo wymuszać inny sposób raportowania. Nowe wymogi mogą dotyczyć m.in. historycznych wyników finansowych, wskaźników obsługi zadłużenia, a także prezentacji prognoz finansowych, które są aktualizowane kilka razy w ciągu roku — zauważa menedżer z Crido Taxand.

Prognozuj

Co ważne, finansowanie nowych przedsięwzięć, oprócz zastrzyku kapitału bankowego, bazuje często na skumulowanej przez lata gotówce, która wcześniej stanowiła bufor bezpieczeństwa w zarządzaniu przepływami pieniężnymi firmy. Dlatego przedsiębiorcy, którzy przeznaczają nadwyżkę kapitału na nowe inwestycje, a równocześnie zadłużają się, powinni przywiązywać większą wagę do prognozowania i zarządzania przepływami pieniężnymi.

Ekspert dodaje, że rozwój działalności gospodarczej wymaga najczęściej rozszerzenia zakresu raportowania zarządczego i prognozowania finansowego — zarówno w obszarze decyzji strategicznych, sprawozdawczości na potrzeby banku, jak i zarządzania płynnością.

— Zarządzanie tymi zmianami nie musi wiązać się z wysokimi kosztami, które występują np. przy wdrażaniu nowego systemu księgowego czy zaawansowanych narzędzi IT. Czasem wystarczy skonstruowanie narzędzia w Excelu, którego podstawową funkcją jest konsolidacja i uporządkowanie rozproszonych danych z różnych źródeł — radzi Leszek Bogucki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu