Greenpeace: skażenie powietrza kosztuje świat 8 mld USD dziennie

opublikowano: 12-02-2020, 06:28

3,3 proc. produktu globalnego brutto, czyli 2,9 bln USD rocznie traci świat z powodu skażenia powietrza, wyliczyły w raporcie Greenpeace Southeast Asia i Center for Research on Energy and Clean Air.

Autorzy badania twierdzą, że największe straty z powodu skażenia atmosfery ponoszą Chiny (900 mld USD), USA (600 mld USD) i Indie (150 mld USD). Wskazują, że skutkiem korzystania z paliw kopalnych jest ok. 4,5 mln przedwczesnych zgonów każdego roku. Twierdzą także, że ekspozycja na pył, którego cząsteczki nie są większe niż 2,5 mikrometra, przyczynia się do śmierci ok. 40 tys. dzieci jeszcze przed osiągnięciem przez nie wieku 5 lat.

Bloomberg

Greenpeace przekonuje, że odchodzenie od paliw kopalnych i przechodzenie na odnawialne źródła energii jest niezbędne, aby uniknąć katastrofalnej zmiany klimatu.

W opublikowanym w listopadzie raporcie Oxford Economics informował, że w przypadku braku działań ograniczających emisję gazów cieplarnianych, średnia temperatura na Ziemi wzrośnie o 2 stopnie Celsjusza do 2050 roku, czego skutkiem będzie obniżenie globalnego PKB o 2,5-7,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane