Czytasz dzięki

Greenspan: USA wyglądają jakby „zgubiły drogę”

opublikowano: 18-08-2020, 07:03

Niepowodzenia USA w walce z pandemią grożą przerwaniem wychodzenia gospodarki z kryzysu i stawiają kraj na przegranej pozycji w rywalizacji z Chinami o globalną dominację, ostrzega Alan Greenspan, były wieloletni szef Fed.

W artykule napisanym dla Advisors Capital Management  Greenspan twierdzi, że USA czasami wyglądają jakby „zgubiły drogę”, tymczasem Chiny notują sukces w postaci ekspansji gospodarczej, wychodząc jako pierwsze z zapaści spowodowanej przez pandemię.

Zobacz więcej

Alan Greenspan, fot. Bloomberg

- Kryzys Covid-19 stanowi realne zagrożenie dla globalnej dominacji USA – napisał Greenspan, który jest doradcą w Advisors Capital Management, firmie zarządzającej pieniędzmi. – Kiedy nastąpił wzrost politycznego napięcia między dwoma największymi gospodarkami świata, nie jest wciąż jasne, jaka wyniknie z tego równowaga siła, ale z dnia na dzień staje się to coraz większym problemem – dodał.

Były szef Fed spodziewa się osłabienia dominacji USA w obecnym stuleciu w związku z rosnącym udziałem Chin w globalnym produkcie, ale przekonuje, że Ameryka może nadal utrzymać się na szczycie.

- Ameryka przewodzi we wszystkich branżach przyszłości, jak sztuczna inteligencja, robotyka, autonomiczne auta, a także finanse – przekonuje Greenspan. – Przy wszystkich swoich problemach z populizmem, Ameryka ma coś, czego brakuje Chinom: stabilny reżim polityczny – dodał.

Były szef Fed wskazał, że USA muszą znaleźć wolę polityczną do pokonania problemów, które hamują wzrost. Wskazał na konieczność powstrzymania nieograniczonych wydatków rządu na świadczenia, a także źle przemyślane regulacje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane