"Greferendum" zamyka szanse na porozumienie Eurogrupy

Z Brukseli, Jakub Krupa
opublikowano: 27-06-2015, 15:36

Zapowiedź premiera Grecji Alexisa Tsiprasa o przeprowadzeniu "Greferendum" ostatecznie rzuciła cień na możliwość osiągnięcia porozumienia między greckim rządem a kredytodawcami podczas sobotniego spotkania Eurogrupy w Brukseli. – Ta decyzja zamyka możliwość dalszych rozmów – rzucił ostro na wejściu szef Eurogrupy, Jeroen Dijsselbloem.

To pierwsze reakcje po piątkowej zapowiedzi Tsiprasa, że rząd rozważa  przeprowadzenie referendum ws. przyjęcia lub odrzucenia nowego porozumienia dotyczącego wsparcia dla kraju oferowanego przez Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy. „Ultimatum, które otrzymaliśmy zaprzecza podstawowym wartościom Europy. Jego przyjęcie skumulowałoby obciążenia nakładane na Greków, ograniczając szanse na wykreowanie wzrostu, a nawet pogłębiając nierówności społeczne”.

Deklaracja Tsiprasa ma jednak na razie charakter głównie polityczny. Wciąż pozostaje wiele znaków zapytania, włącznie z fundamentalnym: czy referendum w ogóle się odbędzie. Dotychczasowa umowa wygasa we wtorek, a grecki rząd planuje głosowanie dopiero w weekend – w niedzielę. Według doniesień z Aten, minister finansów Janis Waroufakis otrzymał zadanie uzyskania przedłużenia obecnego porozumienia o kilka dni, aby zapewnić spokojny przebieg głosowania, ale dyplomatyczne źródła w Brukseli podkreślają, że jest to „mało prawdopodobne”. Taki scenariusz został niemalże wprost
wykluczony przez ministrów finansów Belgii i Finlandii, Johana Van Overtveldta i Alexa Stubba.


Również oficjalne wypowiedzi ministrów finansów na wejściu na posiedzenie Eurogrupy nie napawają optymizmem. Warufakis, zazwyczaj chętny do rozmów z mediami, tym razem przeszedł bez słowa. Jeroen Dijsselbloem, holenderski minister finansów, który przewodzi spotkaniom podkreślił w ostrym oświadczeniu, że decyzja o organizacji referendum „jest smutna i – jeśli dobrze rozumiana przez partnerów – zamyka przestrzeń do dalszych rozmów, pomimo dobrej woli”. Jego wypowiedź próbowała załagodzić szefowa MFW Christine Lagarde, która podkreśliła, że jej intencją jest nadal przede
wszystkim wypracowanie rozwiązania, które pozwoli na „przywrócenie stabilności Grecji”.Eksperci powątpiewają jednak, czy administracja Tsiprasa będzie w stanie zorganizować plebiscyt w zaledwie kilka dni. Znaczna większość dokumentów, które określają warunki ostatnich propozycji dla Aten nawet nie ma swojej greckojęzycznej wersji, co znacząco utrudniłoby przeprowadzenie jakiejkolwiek debaty. Ale Grecy wydają się być zdeterminowani.

Doradca greckiego zespołu negocjacyjnego powiedział "Pulsowi Biznesu" w czwartek w Brukseli, że „narasta poczucie, że Syriza nie byłaby w stanie zdobyć większości w Parlamencie, która pozwoliłaby na przyjęcie porozumienia z instytucjami”. Z tej  perspektywy, referendum stanowi próbę politycznego umocnienia mandatu rządu poprzez odwołanie się do opinii publicznej.

Równolegle z posiedzeniem Eurogrupy trwa debata w greckim parlamencie. Co symptomatyczne, jedna z niemieckich telewizji transmituje ją na żywo, z symultanicznym tłumaczeniem z języka greckiego. Głosowanie wniosku o referendum zaplanowane jest na późny wieczór.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Z Brukseli, Jakub Krupa

Polecane