Griffin Premium RE idzie po 120 mln zł

Pierwsi chętni na akcje spółki już ponoć są, a ona sama obiecuje zwiększenie stopy dywidendy w kolejnych latach

Griffin Premium RE rozpoczął w środę 15 marca budowę księgi popytu w pierwszej ofercie publicznej i — jak zapewnia zarząd — ma już pierwsze zgłoszenia od inwestorów instytucjonalnych. Cena maksymalna na potrzeby zapisów inwestorów indywidualnych (potrwają od 17 do 27 marca) została ustalona na 6,5 zł za akcję. Firma, działająca na rynku nieruchomości, planuje zdobyć z emisji około 120 mln zł na rozbudowę portfela nieruchomości. Chodzi przede wszystkim o przejęcie biurowca West Link we Wrocławiu, budynku Beethovena w Warszawie (Etap I i II), oraz warszawskich Browarów (budynek J).

— Interesują nas budynki biurowe lub biurowo-handlowe w centralnych lokalizacjachgłównych miast Polski — mówi Dorota Wysokińska- -Kuzdra, prezes spółki. W ofercie publicznej do kupienia jest 89 mln akcji, w tym 22 mln akcji nowej emisji i 59 mln akcji sprzedawanych przez dotychczasowych akcjonariuszy. W ramach dodatkowego przydziału jest dostępne 7,8 mln akcji, a przed zakończeniem budowy księgi popytu oferta może zostać zwiększona o dodatkowe 26 mln walorów.

— Szacujemy, że free-float wyniesie 51,2-74,3 proc. 20 proc. akcji jest skierowanych do inwestorów detalicznych, a 80 proc. — do instytucjonalnych — mówi Mateusz Kacprzak, szef działu rynków kapitałowych i equity w BZ WBK, globalnego koordynatora emisji. Griffin Premium RE jest właścicielem nieruchomości biurowych i biurowo-handlowych o łącznej wartości ponad 500 mln EUR. 60 proc. z tej wartości to dług, spółka chce zejść z poziomem długu do 50-55 proc. wartości portfela w kolejnych latach. Zarząd prognozuje, że dochody operacyjne netto z wynajmu nieruchomości wyniosą 32,2 mln EUR w 2017 r. Spółka zamierza regularnie wypłacać akcjonariuszom w formie dywidendy około 65 proc. wyniku z działalności operacyjnej pomniejszonego o koszty finansowania bankowego (ang. funds from operations, FFO), czyli wszystkie wolne pieniądze. Wartość FFO w 2017 r. szacowana jest na 21,4 mln EUR, z czego 17,4 mln EUR za okres drugi-czwarty kwartał tego roku, który będzie podstawą do wypłaty dywidendy. Zarejestrowana w Holandii spółka działa w formule REIT.

— Zyski generowane przez nieruchomości kupowane w kolejnych miesiącach będą wyższe niż dotychczasowe stopy zwrotu, więc stopa dywidendy będzie rosła w kolejnych latach — mówi Maciej Dyjas, współzałożyciel Griffin Real Estate.

Za 2017 r. stopa dywidendy ma wynieść 6,5 proc. Spółka wchodzi na GPW, nie oglądając się na rząd, który ociąga się z uchwaleniem ustawy o REIT. Dokument ma wprowadzić ulgi podatkowe dla finansowych wehikułów inwestujących w nieruchomości.

— Wprowadzenie REIT byłoby dodatkową korzyścią dla spółki, wynikającą z obniżenia obciążeń podatkowych — mówi Dorota Wysokińska-Kuzdra. Choć spółka przekonuje, że inwestorzy instytucjonalni są zainteresowani ofertą, to dwaj przedstawiciele TFI kręcą nosem i sugerują Griffinowi, by dał dyskonto.

— Z ostrożnością podchodzimy do tej oferty. Spółki z sektora nieruchomości nie rosły w ostatnich miesiącach w związku z obawami o wzrost stóp procentowych i wiele z nich jest w tym momencie atrakcyjnie wycenionych. Tak więc sprzedający musieliby zdecydować się na większe dyskonto

— mówi Sebastian Buczek, prezes Quercus TFI.

— Nie jestem wielkim entuzjastą tej oferty ze względu na stosunkowo niski poziom najmu w dwóch istotnych nieruchomościach w portfelu. Nie podoba mi się, że grupa Griffin rozbija podobne aktywa pomiędzy różne spółki w grupie, co zawsze rodzi ryzyko braku przejrzystości w transakcjach. Obawiam się też możliwości spadku stopy dywidendy po upływie pięciu lat, podczas których spółka gwarantuje stopę zwrotu — mówi Jarosław Lis z BPH TFI.

Kilka miesięcy temu fiaskiem zakończyło się podejście do giełdy innego podmiotu, promującego się jako REIT. REINO Dywidenda Plus odstąpiło od przeprowadzenia oferty publicznej akcji, jako powody podając trudną sytuację na rynkach finansowych i niepewność dotyczącą wprowadzenia do polskiego systemu prawnego regulacji dotyczącej REIT.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu