Gross nie wierzy, że Fed podwyższy stopy tak wysoko jak zapowiada

opublikowano: 22-03-2018, 07:58
aktualizacja: 22-03-2018, 08:00

Bill Gross, guru rynku obligacji uważa, że Fed nie będzie w stanie podwyższyć stóp procentowych do poziomu zasygnalizowanego w środę.

Fed podwyższył w środę główną stopę procentową i zasygnalizował bardziej stromą ścieżkę jej wzrostu w najbliższych latach. Oczekuje obecnie, że w 2020 roku stopa funduszu federalnych wyniesie 3,4 proc. Choć po tej informacji rentowności obligacji USA wzrosły, to Gross zwrócił uwagę, że reakcja rynku nie była mocna. Według niego, to znak.

Zobacz więcej

Bill Gross

Bloomberg

- Rynek nie wierzy w to, w co wydaje się wierzyć Fed, czyli w to jak wysoko może podwyższyć stopę procentową w przyszłości – powiedział były szef PIMCO w CNBC.

Gross uważa, że amerykański bank centralny będzie miał ograniczone możliwości podwyższenia stóp w przyszłości. Zwrócił uwagę na to, co określił wcześniej jako „nową normalność” okoliczności polityki monetarnej, którą Fed będzie musiał brać pod uwagę.

- Nominalny PKB wysokości około 4,5 procent był o około 150 punktów bazowych wyższy niż 10-letnie obligacje USA od Wielkiej Recesji – powiedział Gross. – Poziom 3 procent dla 10-letnich obligacji jest według mnie adekwatny jeśli Fed nie podwyższy stóp dodatkowo dwa lub trzy razy – dodał.

Jego zdaniem, obecnie trudno ocenić  jak inwestować w obligacje.

- Redukujcie okres wykupu zgodnie ze swoimi celami. Redukujcie średnią zapadalność w relacji do swoich celów i bądźcie zadowoleni z krótkoterminowych stóp, które Fed będzie podwyższał o 25 punktów bazowych co kwartał – powiedział.

Na początku lutego Gross mówił, że jego zdaniem na obligacjach USA jest umiarkowany rynek niedźwiedzia. Przewidywał, że rentowność benchmarkowych obligacji 10-letnich USA będzie rosła w okresie następnych 12 miesięcy, dochodząc do 3 proc. W środę wynosiła 2,91 proc. W czwartek rano wynosi 2,865 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu