Gruby paluch zbił rentonowność indyjskich obligacji poniżej zera

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 22-03-2021, 06:57

Po raz pierwszy w historii odnotowano ujemną rentowność indyjskich obligacji. To jednak zasługa tzw. „grubego palucha”, czyli błędnego wpisu ceny w arkuszu zleceń.

Bombay Stock Exchange (BSE)
Bombay Stock Exchange (BSE)
fot. Dhiraj Singh/Bloomberg

Na platformie handlu papierami dłużnymi Clearing Corporation of India’s Negotiated Dealing System – Order Maching zwanej w skrócie NDS-OM obligacja z terminem zapadalności w br. i „normalną” rentownością kształtująca się wokół 6,17 proc. zaoferowana została przy rentowności rzędu około minus 1,5 proc.

Źródła agencji Bloomberg tłumacza, że błąd popełnił jeden z banków, który wpisał złą cenę tego papieru co doprowadziło do ujemnej rentowności z uwagi na zbliżający się termin wykupu.

Eksperci podają, że taka sytuacja miała pierwszy raz miejsce na rynkach wschodzących, które w przeciwieństwie do rozwiniętych – przynajmniej na razie – nie borykają się z ujemnymi zyskami ze swoich obligacji. Na całym świecie jednak około 13,4 bln USD długu ma rentowności poniżej zera. Tymczasem w przypadku benchmarkowych 10-letnich indyjskich papierów skarbowych zyski wynoszą ponad 6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane