Grundfest: ostrzeżenia przed ICOs nie wystarczą

Marek Druś, cnbc.com
opublikowano: 27-11-2017, 09:10
aktualizacja: 27-11-2017, 09:11

- ICOs reprezentują najbardziej rozpowszechnione, jawne i notoryczne naruszenie federalnego prawa od Kodeksu Hammurabiego – powiedział Joseph Grundfest, były komisarz SEC w latach 80. ubiegłego wieku, obecnie profesor na Uniwersytecie Stanford.

ICOs są popularnym w ostatnim czasie sposobem pozyskiwania pieniędzy na finansowanie projektów start-upów. Przypominają ofertę publiczną akcji i zbieranie funduszy w crowdfundingu. Polegają na sprzedaży inwestorom tokenów, czyli jakby udziałów, za wirtualne pieniądze. Są pozbawione jakiejkolwiek regulacji. W związku  z tym dochodziło podczas nich do oszustw. Kilka dni temu Komisja Nadzoru Finansowego przestrzegała przez ICOs.

Joseph Grundfest nie ma wątpliwości co do nielegalności ICOs. Powiedział, że kontaktował się w tej sprawie z przedstawicielami i personelem amerykańskiej Komisji Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) i namawiał ich do szybkiego działania. Grundfest podkreśla, że ostrzeganie o tym iż niektóre ICOs mogą naruszać federalne prawo papierów wartościowych to zbyt mało.

- Chcielibyśmy zobaczyć wiele działań wynikających z prawa w tym obszarze i zastanawiające jest, dlaczego to się jeszcze nie stało – powiedział.

Grundfest zwraca uwagę, że ciągłe pojawianie się nowych ICOs wskazuje iż ostrzeżenia nie działają. Jego zdaniem, oczywistym sposobem dla regulatorów ukrócenia ICOs jest uznanie ich za oferty papierów wartościowych i karanie za brak ich rejestracji u władz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Grundfest: ostrzeżenia przed ICOs nie wystarczą