Grupy producenckie będą mogły uzyskać zwrot 75 proc. kosztów inwestycji

Polska Agencja Prasowa SA
02-02-2006, 18:09

Zwrot 75 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji będą mogły uzyskać grupy producentów owoców i warzyw. Umożliwiają to  rozporządzenia ministra rolnictwa, określające, komu przysługuje takie dofinansowanie oraz jakie koszty mogą być pokryte w ramach wsparcia.

Zwrot 75 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji będą mogły uzyskać grupy producentów owoców i warzyw. Umożliwiają to  rozporządzenia ministra rolnictwa, określające, komu przysługuje takie dofinansowanie oraz jakie koszty mogą być pokryte w ramach wsparcia.

    Rozporządzenia zostały wydane do znowelizowanej ustawy z 19 grudnia 2003 r. o organizacji rynków owoców i warzyw, rynku chmielu, rynku tytoniu oraz rynku suszu paszowego.

    Opublikowanie tych rozporządzeń umożliwi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomienie takiej pomocy dla nowo powstałych grup producentów. Pomoc będzie wypłacana w wysokości 75 proc. (w tym 50 proc. z budżetu UE i 25 proc. z budżetu krajowego) kwalifikowanych kosztów inwestycji.

    Unijne przepisy regulują, iż UE może współfinansować koszty inwestycji dla nowych grup producentów (istniejących nie dłużej niż 5 lat) owoców i warzyw w wysokości 50 proc. kosztów kwalifikowanych. Państwo członkowskie samo musi określić, jaki jest jego udział w finansowaniu tych kosztów.

    Wg unijnych przepisów, udział kraju w finansowaniu musi wynosić od 5 do 25 proc. Jednak ze względu na to, że producenci owoców i warzyw w Polsce są słabo zorganizowani, uznano za uzasadnione, aby poziom wsparcia finansowego pochodzącego ze środków krajowych był najwyższym poziomem dopuszczanym przepisami UE - tj. 25 proc.

    W opinii resortu rolnictwa, tak duże dofinansowanie inwestycji powinno zachęcać rolników do tworzenia grup producenckich, a także zrealizowania przedsięwzięć inwestycyjnych, poprawiających infrastrukturę techniczną (np. budowy i rozbudowy powierzchni magazynowej, zakupu maszyn i urządzeń służących do sortowania i pakowania owoców i warzyw, zakupu specjalistycznych środków transportu).

    Jak wyjaśniono PAP w ARiMR, na razie Agencja nie uruchomiła pomocy dla grup producenckich, gdyż nie było stosownych rozporządzeń. Według danych Agencji, obecnie w Polsce są zarejestrowane 44 grupy "wstępnie uznanych grup producentów owoców i warzyw". Wysokość dofinansowania nie jest ograniczona, a finansowanie będzie odbywać się na zasadzie prefinansowania z budżetu krajowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Grupy producenckie będą mogły uzyskać zwrot 75 proc. kosztów inwestycji