Spadkobiercy zmarłego gruzińskiego biznesmena Badri Patarkatsiszwili zamknęli transakcję sprzedaży kontrolnego pakietu wytwórcy popularnej gruzińskiej wody mineralnej Borjomi, donosi serwis en.rian.ru.
Trafią one w ręce rosyjskiej firmy inwestycyjnej Alfa-Group, poinformował przedstawiciel spadkobierców, powołując się na wdowę po biznesmenie i współwłaścicielkę, Inne Gudavadze.
Warunki transakcji sprzedaży pakietu kontrolnego IDS Borjomi na rzecz Alfa-Group nie zostały ujawnione. Zdaniem Gudavadze, można tylko powiedzieć, że „wielkość pakietu akcji jakie zachowała rodzina, pozwala na jej udział w zarządzaniu aktywami spółki”.
Wcześniej magazyn Forbes informował, że 100 proc. IDS Borjomi wyceniano na około 500 mln USD. Przed transakcją, 87 proc udziałów spółki matki, IDS Borjomi Beverages było w posiadaniu rodziny Patarkatsiszwili, zaś pozostałe 13 proc. w rękach mniejszościowych akcjonariuszy z Ukrainy i Gruzji.
Prowadzimy obecnie proces przekazywania kontroli nad spółką. Pozostajemy akcjonariuszami mniejszościowymi, którzy są gotowi w każdej chwili, jeśli będzie to konieczne, udzielić wsparcia naszym rosyjskim partnerom i zarządowi spółki – wyjaśnia Gudavadze.
Sprzedaż Borjomi, marki wody mineralnej, która cieszyła się ogromnym powodzeniem w Związku Radzieckim została zakazana w Rosji w 2006 r. , po tym jak rosyjski urząd ochrony konsumentów zarzucił jej niską jakość, która to decyzja była komentowana w Gruzji jako ruch o czysto politycznym charakterze.
Woda mineralna Borżomi pochodzi z okolic miejscowości Borjomi w Gruzji, ze źródła artezyjskiego wypływającego na wysokości 2300 m n.p.m. nad kurortem Bakuriani. Stamtąd transportowana jest rurociągiem do miasta Borjomi, gdzie jest butelkowana. Obecnie naturalna woda mineralna Borjomi jest obecna w 30 krajach świata, również w Polsce.
Po zaostrzeniu kontaktów politycznych i handlowych pomiędzy Rosją i Gruzją w 2008 r. dopiero pod koniec minionego roku, po wygraniu wyborów parlamentarnych, gruziński miliarder Bidzina Iwaniszwili, lider kolacji „Gruziński Sen” powiedział, że chce poprawy stosunków z Rosją i zaprasza rosyjskich inwestorów do Gruzji.
O samej wodzie
- Położony od 850 do 2500 m nad poziomem morza Park Narodowy Borjomi-Haragauli to super ekologiczna lokalizacja dla ujęcia wody mineralnej i właśnie na jego terenie wykonano 22 studnie, z których tylko 9 wykorzystywanych jest do pozyskiwania wody a pozostałe służą do monitoringu złoża. Na powierzchnię ziemi trafia z głębokości 8-10 km wypychana przez dwutlenek węgla znajdujący się w złożu, którym jednocześnie w naturalny sposób nasyca się - czytamy na stronie PiastPolu, dystrybutora wody w Polsce.
Wyświetl większą mapę
© ℗
Podpis: Tadeusz Stasiuk, en.rian.ru