Gruzja potwierdza wycofanie wojsk z Cchinwali - oskarża Rosję o blokadę portu Poti

PAP
opublikowano: 10-08-2008, 14:09

Gruzja potwierdziła ostatecznie fakt wycofania swych wojsk z Cchinwali - stolicy separatystycznej Osetii Południowej. Tbilisi oskarżyło też Rosję o blokadę ważnego portu gruzińskiego Poti.

Jak zakomunikował w niedzielę po południu sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego Gruzji Aleksander (Kacha) Lomaja, dowództwo sił gruzińskich zadecydowało rano w niedzielę o odwołaniu wojska z Cchinwali. Gruzińskie siły nie zostały jednak pokonane i nadal walczą w Osetii Południowej - zastrzegł.

Lomaja jednocześnie oskarżył rosyjskie okręty o blokadę gruzińskich portów. Jak zakomunikował, okręty Federacji Rosyjskiej nie dopuściły do wpłynięcia do Poti co najmniej trzech okrętów z dostawami zboża i paliw dla Gruzji.

Informacji tej natychmiast zaprzeczyła Moskwa. W sprawie wypowiedział się wiceminister spraw zagranicznych Rosji Grigorij Karasin. Jak podaje agencja ITAR-TASS, wiceminister zapewnił, że rozmieszczenie rosyjskich okrętów u brzegów Abchazji to działanie zgodne z prawem, stanowiące odpowiedź na wydarzenia w Cchinwali. "Nie chcemy by w Abchazji powtórzyła się sytuacja z Osetii Południowej" - powiedział Karasin. Dodał, że flota współpracuje z rosyjskimi wojskami w Osetii Płd., jednakże nie podejmuje żadnych działań przeciwko gruzińskim jednostkom.

Karasin zapewnił również, że Rosja nie zamierza blokować transportu ropy naftowej z Gruzji.

Rosyjski wiceminister jednocześnie zwrócił się do społeczności międzynarodowej by wpłynęła ona na Gruzję i doprowadziła do pełnego wycofania wojsk gruzińskich z Osetii Południowej. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu