Handelsblatt: PSA może przenieść część pracowników Opla z Gliwic do Niemiec

opublikowano: 06-02-2018, 11:27
aktualizacja: 06-02-2018, 11:28

Francuski koncern PSA, który przejął Opla w ubiegłym roku, może zwalniać pracowników tymczasowych w Niemczech. Przez pewien okres mogą ich zastąpić polscy pracownicy z Gliwic, pisze niemiecki dziennik Handelsblatt nie podając źródła tej wiadomości.

PSA musi poprawić wyniki Opla, który według Handelsblatt zakończył ubiegły rok stratą operacyjną przekraczającą 1 mld EUR. Może być to trudne zadanie, bo przez ostatnie 20 lat Opel przyniósł 19 mld EUR strat, podkreśla niemiecki dziennik. Zadanie jest tym trudniejsze, że PSA przejmując niemieckiego producenta aut zobowiązał się do utrzymania miejsc pracy przynajmniej do końca 2018 roku. Jeśli sprzedaż aut Opla będzie jednak nadal spadać zatrudnienie w jego niemieckich fabrykach może być nie do utrzymania. Handelsblatt zwraca uwagę, że w Wielkiej Brytanii, gdzie ochrona miejsc pracy jest mniej ścisła, PSA zwolnił już 400 osób i zapowiedział likwidację kolejnych 250 miejsc pracy w fabryce Vauxhalla w Elsmere Port. Gazeta wskazuje, że w fabrykach Opla jest wciąż ok. 1 tys. pracowników tymczasowych, którym grozi zwolnienie, bo nie są objęci gwarancją zatrudnienia.

Zakład produkcyjny Opla w Gliwicach
Zobacz więcej

Zakład produkcyjny Opla w Gliwicach fot. Maciej Jarzebinski / Forum

- Spółka może przenieść część pracowników z zakładów Opla w Gliwicach w Polsce do Niemiec jako tymczasowe rozwiązanie – pisze niemiecki dziennik. 

Inne rozwiązania, które pozwolą zmniejszyć zatrudnienie w Oplu, to wcześniejsze emerytury, a także zmniejszenie ilości godzin pracy w tygodniu z 40 do 35, co jest normą we Francji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, global.handelsblatt.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu