Hiszpania liczy na 69,5 mld EUR z UE w ciągu trzech lat

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 05-05-2021, 13:05

Hiszpania oczekuje, że w ramach funduszu ratunkowego otrzyma z Unii Europejskiej w ciągu najbliższych trzech lat 69,5 mld EUR, donosi Reuters.

fot. Bloomberg

Taka zapowiedź padła z ust Nadii Calvino, tamtejszej minister gospodarki przy okazji wyjaśniania kwestii związanych z wykorzystaniem unijnych funduszy.

Łączna wartość środków jakie mają trafić do kraju z Półwyspu Iberyjskiego szacowana jest na 140 mld EUR, z czego około połowa w formie dotacji.

Część pieniędzy ma sfinansować duże projekty związane m.in. z infrastrukturą oraz dokapitalizowanie przedsiębiorstw.

Ubiegły rok, czwarta pod względem wielkości gospodarka w strefie euro zakończyła spadkiem PKB o rekordowe 10,8 proc. Prognozy na bieżący rok, zaktualizowane w dół na początku kwietnia zakładają około 6,5-proc wzrost gospodarczy. Wcześniej oczekiwano wartości z przedziału 7,2-9,8 proc.

Zdaniem Calvino, do końca 2022 r. produkcja gospodarcza powinna powrócić do poziomu sprzed pandemii. Na przyszły rok zakładany jest 7-proc. wzrost PKB, a w kolejnym jego dynamika powinna spowolnić do 3,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane