Hiszpania największym eksporterem wina, ale tylko pod względem ilości

opublikowano: 12-04-2018, 15:26
aktualizacja: 12-04-2018, 15:29

Hiszpania eksportuje najwięcej wina, ale ma z tego mniejsze wpływy niż Włochy i Francja.

W 2017 roku Hiszpania eksportowała rekordowe 22,8 mln  hektolitrów wina. Włochy eksportowały go 21 mln hektolitrów, a Francja 15 mln.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Pod względem przychodów z eksportu wina prowadzi jednak  Francja z 9 mld EUR, a następne są Włochy (6 mld EUR) i Hiszpania z wynikiem tylko 2,8 mld EUR. Średnia cena litra hiszpańskiego wina wynosi 1,25 EUR, włoskiego 2,78 EUR, a francuskiego 6 EUR.

Na czym polega problem Hiszpanii? Większość wina z tego kraju eksportowane jest hurtowo w dużych zbiornikach, w 2017 roku aż 12,6 mln hektolitrów. Tylko 10,2 mln hektolitrów hiszpańskiego wina eksportowano w butelkach. Największym importerem hiszpańskiego wina jest Francja. Producenci z tego kraju kupują wino w dużych zbiornikach w Hiszpanii, a następnie butelkują i sprzedają po wyższych cenach.

Hiszpania ma największy obszar winnic na świecie, prawie 1 mln hektarów. Wiele z nich to spółdzielnie, którym zależy głównie na łatwym i szybkim sprzedaniu wyprodukowanego wina. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.es

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Branża spożywcza / Hiszpania największym eksporterem wina, ale tylko pod względem ilości