Hiszpania: Projekt ustawy przeciwko nieuczciwym praktykom firm farmaceutycznych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 02-12-2005, 21:13

Rząd Hiszpanii zatwierdził w piątek projekt ustawy, która ma m.in. położyć kres praktykom firm farmaceutycznych mającym na celu nie dopuszczanie do potanienia podstawowych leków.

Rząd Hiszpanii zatwierdził w piątek projekt ustawy, która ma m.in. położyć kres praktykom firm farmaceutycznych mającym na celu nie dopuszczanie do potanienia podstawowych leków.

    Ustawa ma pozwolić na zaoszczędzenie przez państwo miliarda euro w skali rocznej.

    Obecnie tylko 7,5 proc. leków znajdujących się w sprzedaży w Hiszpanii stanowią te, których patenty wygasły i które każda fabryka może produkować bez opłacania praw patentowych. Tymczasem nowa ustawa przewiduje zwiększenie udziału tych lekarstw w rynku do 25-30 proc.

    Wielkie koncerny farmaceutyczne przed wygaśnięciem patentu dokonują nieznacznych zmian w recepturze i lansują dany specyfik, jako nowy lek chroniony prawem patentowym. Ustawa ma skutecznie ograniczyć tego rodzaju praktyki.

    Wydatki na leki refundowane przez państwo zostaną również ograniczone w rezultacie przewidzianego w ustawiezracjonalizowania zasad wypisywania recept przez lekarzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane