Hiszpańskie oliwki i wino zagrożone zmianą klimatu

opublikowano: 08-04-2015, 14:01

Wzrost temperatury o 5 stopni może sprawić, że Hiszpania straci swoje najbardziej drogocenne aktywa oliwki i wino, informuje The Local.

Do roku 2050 temperatury w Hiszpanii mogą przypominać te w Afryce Północnej, wynika z najnowszego raportu „Cambio Climático en Europa 1950-2050”.

Jeśli do tego dojdzie zagrożone będą słynne andaluzyjskie oliwki, cytryny w Walencji, a także winnice w La Rioja.

Ocieplenie w Europie jest o 0,2 stopnia wyższe od światowej średniej, a lata 2002-2011 były kontynentu najgorętszą dekadą w historii. 

W Hiszpanii sytuacja jest jeszcze trudniejsza. Od początku XX w. każdej dekady temperatura w kraju rośnie o 0,5 stopnia. Przy jednoczesnej malejącej liczbie opadów od 1950 r., Hiszpania staje się coraz gorętsza i suchsza.

- Jeśli temperatura w Europie Południowej wzrośnie o 2 stopnie, będzie przypominać tę z Północnej Afryki, a Północna Europa będzie przypominać południe – powiedział Jonathan Gómez Cantero, autor raportu i członek Międzyrządowego Zespołu ONZ ds. Zmian Klimatu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, The Local

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu