Hiszpańskim inwestycjom sprzyjają wiatry

MAG
opublikowano: 08-05-2008, 00:00

Hiszpania specjalizuje się w energii wiatrowej, a rząd uważa, że ten sektor jest ważny. Może przybędzie inwestycji z tego kraju?

Hiszpania specjalizuje się w energii wiatrowej, a rząd uważa, że ten sektor jest ważny. Może przybędzie inwestycji z tego kraju?

Wczoraj — przy udziale księcia Asturii — rozpoczęło się dwudniowe Polsko-Hiszpańskie Forum Przedsiębiorczości, w którym uczestniczy 50 hiszpańskich spółek.

— Hiszpania jest trzecim inwestorem zagranicznym na świecie i jednym z największych produ-centów energii odnawialnej — podkreśla Silvia Iranzo, sekretarz stanu ds. handlu.

W 2006 r. ten kraj był piątym zagranicznym inwestorem w Polsce z projektami za 1,1 mld EUR.

— Bardzo istotne są dla Polski inwestycje w energię odnawialną i biopaliwa — zaznacza Waldemar Pawlak, minister gospodarki.

Budowę fabryki biopaliw za 200 mln EUR (684 mln zł) planuje w naszym kraju Sniace (polska spółka nazywa się Greensource). Jednak obecnie wśród 100 najważniejszych projektów prowadzonych przez Polską Agencję Informacji i Inwestycji Zagranicznych jest tylko jeden z Hiszpanii.

— Podczas poznańskiej grudniowej konferencji ONZ na temat ochrony środowiska będziemy rozmawiać o globalnych porozumieniach sektorowych. Unia planuje bardzo ambitne ograniczenia związane z ochroną klimatu. Jeśli jednak podobnej inicjatywy nie podejmą inne kraje, energochłonne branże mogą się wyprowadzić poza Europę — uważa Waldemar Pawlak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu