Czytasz dzięki

Holandia: akcjonariusze Jukosu przejęli prawa do marek państwowych rosyjskich wódek

opublikowano: 19-05-2020, 11:39

Akcjonariusze przejętego bezprawnie przez państwo rosyjskiego koncernu naftowego Jukos przejęli w Holandii prawa do rosyjskich marek wódek Stolichnaya i Moskovskaya.

Działania akcjonariuszy Jukosu to skutek decyzji holenderskiego sądu, który w lutym nie zgodził się na anulowanie wyroku 50 mld USD odszkodowania dla właścicieli rosyjskiej spółki naftowej 13 lat po tym jak bezprawnie przejęło ją państwo. Kwota roszczeń wzrosła od tego czasu do 57 mld USD.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Poprzedzone decyzją sądu przejęcie praw do marek wódek Stolichnaya i Moskovskaya nastąpiło 7 maja. Rząd Rosji miał zostać poinformowany o tym w ubiegłym tygodniu. Reprezentujący go w tej sprawie Andriej Kondakow twierdzi jednak, że oficjalna informacja o decyzji nie została jeszcze przekazana.

Jukos zbankrutował w 2006 roku po tym jak kontrolujący spółkę Michaił Chodorkowski zaczął prezentować ambicje polityczne zagrażające ekipie Władimira Putina. Państwo wystąpiło wobec Jukosu z żądaniem zapłaty zaległych podatków na olbrzymie kwoty, a kiedy ona nie nastąpiła przejęło większość aktywów spółki. Ostatecznie trafiły do państwowego koncernu naftowego Rosneft.

W 2012 roku Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Sztokholmie ogłosił, że rosyjskie władze bezprawnie przejęły paliwowy koncern Jukos i muszą wypłacić odszkodowania jego akcjonariuszom. Zdaniem Trybunału rosyjski rząd przedstawił Jukosowi sprzeczne z prawem żądania podatkowe i za pomocą swoich struktur siłowych doprowadził spółkę do bankructwa.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Business Times

Polecane