Cytowany przez agencje Bloomberga Holzmann powiedział, że rynki są zbyt optymistycznie nastawione do dalszych obniżek stóp procentowych w Eurolandzie. Tymczasem ostatnio doszło do znaczącego wzrosty ryzyk geopolitycznych, a presja inflacyjna w obszarze wynagrodzeń i usług pozostaje nadal na podwyższonym poziomie. Stwarza to poważne zagrożenie dla realizacji celu inflacyjnego, ustalonego przez decydentów z EBC na poziomie 2 proc.
Inflacja pozostaje zagrożeniem
Nie ma jeszcze gwarancji, że inflacja osiągnie zakładany pułap w sposób zrównoważony, a dopóki istnieją ryzyka w tym zakresie, nie możemy łagodzić swojego stanowiska – ostrzegł Holzmann, który kieruje pracami austriackiego banku centralnego. Dodał, ze wycofanie się utrzymania restrykcyjnej polityki, jeśli ona wydaje się konieczna do utrzymania, byłoby przedwczesne.
Konieczna ostrożność
Uważany za jastrzębia w EBC Holzmann uważa, że grudniowa obniżka stóp procentowych, której tak oczekuje rynek, wcale nie jest pewna, choć część decydentów skłania się do ponownego złagodzenia warunków finansowych. Bankier zaapelował o zachowanie ostrożności.
Presja cenowa w usługach jest wysoka, niektóre z ostatnich umów płacowych nadal nie są zgodne z naszym celem, a geopolityka stwarza dodatkowe ryzyko – wyjaśnił Holzmann, dodając, że w jego opinii, jedynym czynnikiem przemawiającym za redukcją stawek jest ewentualne wsparcie ożywienia gospodarczego, które wyraźnie kuleje.
