Honda inwestuje 2,75 mld USD w oddział General Motors

opublikowano: 04-10-2018, 06:49

Honda Motor, trzeci pod względem wielkości producent samochodów w Japonii zainwestuje 2,75 mld USD i przejmie 5,7 proc. udziałów w oddziale Cruise koncernu General Motors specjalizującej się w technologiach pojazdów samojezdnych, donosi Reuters. Obie firmy zamierzają wspólnie opracować autonomiczne auta do wdrożenia w pojazdach flotowych na całym świecie.

Współpraca Hondy nastąpiła kilka miesięcy po tym, jak japoński gigant SoftBank Group dokonała własnego wielomiliardowego zobowiązania na rzecz Cruise. W maju Softbank zapowiadał, że nabędzie łącznie 19,6 proc. udziałów w Cruise o wartości 2,25 mld USD.

 To stawia Cruise'a w pierwszej lidzie z takimi liderami jak Waymo, jednostka Alphabet (spółki-matki Google) pod względem zasobów i agresywnych planów uruchomienia komercyjnych usług.

Honda, która pozostawała w tyle za wieloma swoimi rywalami w rozwijaniu pojazdów autonomicznych, zapłaci 750 mln USD z góry za udziały w kapitale GM Cruise i przez kolejne 12 lat wniesie kolejne 2 mld USD na prace rozwojowe i opłaty.

Umowa, w ramach której Honda ma wnieść wiedzę inżynieryjną, rozszerza współpracę między dwoma producentami samochodów w technologii, która ma ogromne koszty i ryzyko, a przy tym nie oferuje – przynajmniej na razie - produktów gotowych do wprowadzenia na rynek.

Cruise i Honda mają raczej zaprojektować od podstaw pojazd przeznaczony do autonomicznej jazdy, a nie zmodyfikować sedan, nad którymi już obecnie pracują

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu