Hong: jest podobnie jak przed krachem z 1987 roku

opublikowano: 26-03-2018, 08:34
aktualizacja: 26-03-2018, 08:47

Nasilenie sporu handlowego między USA i Chinami skłania do porównania z wojowniczością Ameryki wobec Japonii, która nastąpiła przed krachem rynku akcji z 1987 roku, twierdzi Hao Hong, szef analizy rynku w Bocom International Holdings Co.

- Podobieństwa między historycznymi wydarzeniami i ruchami rynków akcji są intrygujące. Warto na to zwrócić uwagę – napisał Hong w raporcie, w którym pokazał wykresy średniej Dow Jones w okresie wrzesień1987- grudzień 1987 i indeksu Hang Seng od w okresie luty 2017-marzec 2018.

Hong uważa, że działania prezydenta Donalda Trumpa zmierzające do „zapanowania” nad importem z Chin przypominają działania amerykańskich kongresmenów sprzed dekady, kiedy chcieli wprowadzać prawo ograniczające handel z Japonią.  

- Te napięcia były rzadko omawianym katalizatorem historycznego krachu rynku akcji w październiku 1987 roku – napisał Hong.

Zwrócił uwagę, że Chiny zaczynają przejmować wiodącą rolę w globalnej branży technologicznej w podobny sposób, w jaki Japonia w latach 80. ubiegłego wieku wyszła z cienia USA oferując najbardziej zaawansowane maszyny stosowane w branży motoryzacyjnej, co zagroziło amerykańskiej konkurencji. W reakcji na to w lipcu 1987 roku jeden z amerykańskich kongresmenów rozbił młotem w obecności mediów radio Toshiby za to, że sprzedała maszyny ówczesnemu Związkowi Radzieckiemu.

- Mniej niż dwa miesiące później amerykański rynek akcji osiągnął szczyt, a potem doszło do epickiego załamania w Czarny Poniedziałek – przypomniał Hong podkreślając jednocześnie, że krach był wielką okazją do kupna przecenionych akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu