Hongkong rzucił wyzwanie Singapurowi na rynku rudy żelaza

opublikowano: 13-11-2017, 09:25
aktualizacja: 13-11-2017, 09:25

W poniedziałek na giełdzie w Hongkongu rozpoczęto notowania kontraktów futures na rudę żelaza. Dotychczas dominującym rynkiem był Singapur.

Hong Kong Exchanges & Clearing Ltd. (HKEX), chcąc przyciągnąć klientów, zadeklarował, że przez sześć miesięcy nie będzie pobierał opłat od transakcji kontraktami na rudę żelaza denominowanymi w dolarach.

- Ruszają przeciwko bardziej uznanemu kontraktowi w Singapurze. Jest zbyt wcześnie oceniać czy nowy kontrakt zaskoczy. Częściowo będzie to zależeć od oferowanych warunków, jak opłaty i marżę, a także płynność kontraktów - powiedział Hui Heng Tan, analityk Marex Spectron.

Wzrost zainteresowania rynkiem kontraktów na rudę żelaza to reakcja na dużą zmienność notowań jednego z podstawowych surowców. W 2013 roku cena tony rudy żelaza wynosiła ponad 100 USD. W 2015 roku spadła poniżej 40 USD, a w obecnym roku wahała się między 50 USD a prawie 95 USD Handel kontraktami na rudę żelaza na giełdzie w Singapurze wzrósł w ubiegłym roku o 59 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu