Hooper: zawirowania z zeszłego tygodnia mogą się powtórzyć

opublikowano: 12-02-2018, 10:50
aktualizacja: 12-02-2018, 10:52

Zawirowania na rynkach z ubiegłego tygodnia mogą powrócić kiedy będzie wydawało się, że zapanował na nich znów spokój, ostrzega Kristina Hooper, globalny strateg rynkowy Invesco.

W ubiegłym tygodniu na rynkach zapanowała zmienność. Po dużych dziennych zmianach wartości indeksów w USA zakończyły one tydzień spadkami o ponad 5 proc. Hooper uważa, że taka sytuacja może powtórzyć się wielokrotnie w okresie najbliższych 10 miesięcy. 

- Spodziewam się kontynuacji tego „biczowania”. Negatywne instynkty zwierzęce, które są widoczne obecnie na rynku, nie osłabły – powiedziała. – Możemy zobaczyć dalszy ciąg tego rodzaju chaotycznego środowiska przez najbliższe dni i być może tygodnie – dodała.

Podobnie jak inni Hooper uważa, że to obawy wzrostu inflacji po danych o wynagrodzeniach w USA, a także rosnące rentowności obligacji 10-letnich USA, uruchomiły „dzwonki alarmowe” u inwestorów.

- To naprawdę otworzyło Pudełko Pandory z innymi obawami – powiedziała Hooper. 

Zwróciła uwagę, na niepokój dotyczący potencjalnego negatywnego wpływu reformy podatkowej w USA na nowy budżet. Podkreśliła, że rząd będzie musiał zaciągnąć potężny dług w przyszłym roku, aby sfinansować brak wpływów z podatków.

- To, myślę, dręczy naprawdę rynki w tej chwili – powiedziała.

Pomimo wszystko, Hooper uważa iż amerykański rynek akcji wzrośnie w tym roku o ok. 10 proc. Droga będzie jednak wyboista.

- Inwestorzy muszą być gotowi na dużo większą zmienność – podkreśliła.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane