Hossa trwa w najlepsze. Zysk brutto krajowych hut sięgnął 2 mld zł

Katarzyna Jaźwińska
opublikowano: 13-12-2004, 00:00

Po dziewięciu miesiącach polskie huty obniżyły zobowiązania o 46 proc. — do 5,5 mld zł. Ich miesięczna sprzedaż wyniosła 1,8 mld zł.

Hossa hutnicza trwa i nic nie wskazuje na to, że szybko się zakończy. Potwierdza to Hutnicza Izba Przemysłowo-Handlowa (HIPH), która właśnie opracowała wstępne wyniki finansowe sektora po dziewięciu miesiącach 2004 r.

— Po trzech kwartałach zysk brutto hut sięgnął 2 mld zł, a w analogicznym okresie ubiegłego roku strata wynosiła 50 mln zł — mówi Romuald Talarek, prezes HIPH.

Dobre wieści

Poprawa wyników finansowych branży to nie tylko efekt koniunktury i wzrostu cen, ale także restrukturyzacji i obniżki kosztów. Znacznie spadły choćby koszty finansowe, bo huty obniżyły zobowiązania. Po trzech kwartałach sięgają one 5,5 mld zł, a w ubiegłym roku były o 46 proc. wyższe. Różnica między zobowiązaniami a należnościami wynosi teraz 2,5 mld zł, a po dziewięciu miesiącach ubiegłego roku sięgała 7 mld zł. Hutnictwo zanotowało też znaczny wzrost przychodów bo aż o 50 proc.

— Przedstawiciele branży szacowali, że powodzenie programu restrukturyzacji i rozwoju gwarantuje osiąganie przychodów na poziomie 1,7 mld zł miesięcznie. Obecnie miesięczna sprzedaż hut przekracza tę kwotę— szacuje prezes Talarek.

Miesięczne przychody sięgają 1,8 mld zł.

Wyniki finansowe sektora po trzech kwartałach powinny pozwolić hutom rozpocząć wreszcie inwestycje w produkcję wyrobów o wysokiej wartości dodanej i zmotywować kredytodawców, by chętniej kredytowały branżę.

Walcują aż miło

HIPH opracowała już też dane dotyczące wyników produkcyjnych po dziesięciu miesiącach. Wynika z nich, że produkcja wyrobów walcowanych na gorąco wzrosła o 16,5 proc., czyli o 6,43 mln ton, w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Produkcja wyrobów długich sięgnęła 4,1 mln ton, co daje 10,3-proc. dynamikę. Zwiększyła się też produkcja wyrobów płaskich (blach) — do 2,35 mln zł, czyli o 29 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Jaźwińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Gospodarka / Hossa trwa w najlepsze. Zysk brutto krajowych hut sięgnął 2 mld zł