Hrywna najtańsza od krachu

Notowania ukraińskiej hrywny do dolara znalazły się najniżej od krachu sprzed dwóch lat.

W poniedziałek ukraińska hrywna straciła 0,6 proc. Za dolara nad Dnieprem płaci się już blisko 28 hrywien. Tym samym notowania ukraińskiej waluty sięgnęły najniższego pułapu od panicznego załamania z lutego 2015 r., kiedy to bank centralny zaprzestał sztucznego podtrzymywania jej wartości. Przyczyna powrotu presji na osłabienie hrywny to wzrost kosztów importu surowców energetycznych, związany z falą mrozów.

Aby zapewnić finansowanie importu surowców energetycznych oraz złagodzić napięcia na rynku walutowym, bank w Kijowie wznowił interwencyjną sprzedaż dolara. Jednak zdaniem Witalija Siwacha, tradera Capital Investment Ukraine, najgorszą przecenę hrywna ma już za sobą. Gospodarka rośnie, inflacja spada, a deficyt budżetowy jest pod kontrolą, tłumaczył specjalista w rozmowie z Bloomberg.


Notowania dolara wyrażone w ukraińskiej hrywnie, za ostatnie 3 lata. Źródło: Bloomberg.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Hrywna najtańsza od krachu