Huawei zacznie pobierać opłaty za patenty 5G od gigantów rynku smartfonów

opublikowano: 16-03-2021, 11:27

Huawei Technologies zacznie pobierać „rozsądne” opłaty od największych producentów smartfonów, jak Apple, za korzystanie z opatentowanych przez chińską spółkę rozwiązań telefonii komórkowej 5G.

Huawei ma największy na świecie portfel patentów 5G. Zapowiada, że nie będzie pobierało za korzystanie z nich tak dużo jak jego rywale, m.in. amerykański Qualcomm, szwedzki Ericsson czy fińska Nokia. Chińska spółka szacuje, że wpływy z posiadanych przez nią wszystkich patentów powinny sięgnąć 1,2-1,3 mld USD w okresie 2019-2021. Obecnie pobiera z tego tytułu 2,50 USD od jednego telefonu, ujawnił we wtorek Song Liuping, dyrektor ds. prawnych chińskiej spółki. Dla porównania, w trakcie sporu między Apple i Qualcomm producent iPhone’ów skarżył się, że 7,50 USD od telefonu pobierane od niego jest „nieuczciwą” ceną za korzystanie z patentu. Qualcomm twierdził jednak, że to niska cena jak za dostęp do tak fundamentalnej technologii.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Huawei nie obawia się, że sankcje nałożone na spółkę przez USA utrudnią mu możliwość sprzedaż licencji amerykańskim firmom. Największy chiński telekom zapowiada przeznaczenie wpływów z patentów na dalsze prace badawczo rozwojowe, dzięki którym zamierza utrzymać pozycję wobec konkurentów z rynku infrastruktury sieci komórkowych.

Sprzedaż urządzeń korzystających z 5G ma wzrosnąć do 668 mld USD do 2026 roku wobec 5,5 mld USD w 2020 roku, wynika z prognoz Allied Market Research.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane