Huragan Wilma "skrajnie niebezpieczny" - ewakuacja na Kubie

Polska Agencja Prasowa SA
20-10-2005, 18:20

"Skrajnie niebezpieczny", jak określiło go w czwartek Krajowe Centrum Huraganów na Florydzie (NHC), huragan Wilma spowodował ciężkie straty materialne na wschodnim krańcu Kuby, a władze ewakuowały 100 tysięcy mieszkańców i turystów z Hawany i obszarów na zachód od stolicy, leżących na drodze żywiołu.

"Skrajnie niebezpieczny", jak określiło go w czwartek Krajowe Centrum Huraganów na Florydzie (NHC), huragan Wilma spowodował ciężkie straty materialne na wschodnim krańcu Kuby, a władze ewakuowały 100 tysięcy mieszkańców i turystów z Hawany i obszarów na zachód od stolicy, leżących na drodze żywiołu.

    W czwartek rano huragan nieco osłabł i został sklasyfikowany jako huragan czwartej kategorii, ale NHC ostrzega, że w miarę zbliżania się do meksykańskiego półwyspu Jukatan i Florydy prawdopodobnie znów zyska na sile.

    Obecnie wichry w strefie huraganu wieją z prędkością 230 km na godzinę, siejąc spustoszenie na swojej drodze.

    Zbliżanie się Wilmy poprzedza przesuwająca się na zachód strefa ulewnych deszczów. Władze meksykańskie przystąpiły do ewakuacji 20 tysięcy turystów z Cancun.

    Strefa wichrów i deszczów rozciąga się na długości 1000 kilometrów i obejmuje Kubę, Meksyk, Honduras, Jamajkę, Haiti i Wyspy Kajmany.

    Na Jamajce, gdzie tropikalne ulewy trwają od niedzieli, zamknięto prawie wszystkie szkoły. Na Kajmanach nieczynne są sklepy i urzędy. Z maleńkiego Belize, leżącego na południe od półwyspu Jukatan, ewakuowano zagranicznych turystów.

    Huraganowi towarzyszy spadek ciśnienia atmosferycznego - do 882 milibarów. Dotychczas notowany rekordowy spadek ciśnienia w  tej strefie atlantyckiej nastąpił w 1988 r., podczas huraganu Gilbert: na barometrach było wówczas 888 milimetrów słupka rtęci.

    Wilma, według prognoz, powinna ominąć środkową część wybrzeża USA nad Zatoką Meksykańską.  Tegoroczne huragany Katrina i Rita zabiły 1200 osób i spowodowały szkody materialne obliczane na miliardy dolarów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Inne / Huragan Wilma "skrajnie niebezpieczny" - ewakuacja na Kubie