HVB nie zrezygnuje z przejęć w Europie

Agnieszka Morawiecka
29-01-2003, 00:00

HVB Group może w tym roku przejąć jeden z banków w środkowej lub wschodniej Europie. Drugi bank Niemiec nie jest jednak zainteresowany kupnem instytucji, która ma kłopoty finansowe. Wśród krajów, którymi jest zainteresowany, nie ma Polski.

Choć fala fuzji w sektorze bankowym na dobre zakończyła się w ubiegłym roku, HVB Group rozgląda się jeszcze za nowym podmiotem do przejęcia. HVB Group, drugi pod względem wielkości bank w Niemczech, inwestor strategiczny BPH PBK, nie wyklucza w tym roku akwizycji w środkowei i wschodniej Europie — podała niemiecka prasa.

— Mamy oczy otwarte — zapewnia Gerhard Randa, członek zarządu HVB Group.

Jak podkreśla przedstawiciel banku, HVB, którego aktywa na koniec trzeciego kwartału 2002 r. wyniosły ponad 714 mld EUR (2,98 bln zł), nie jest zainteresowany przejęciem instytucji, która wymagałaby nakładów finansowych na program naprawczy czy restrukturyzację.

— Nie kupimy grupy, która przeżywa kłopoty. To będzie musiał być dobrze funkcjonujący bank — zapewnia Gerhard Randa.

Jego zdaniem, grupa może wzmocnić pozycję na rynkach czeskim, słowackim, słoweńskim i węgierskim. Właśnie tam może dojść do fali konsolidacji, bo niektórzy międzynarodowi gracze będą wycofywać się i wystawiać aktywa na sprzedaż — twierdzi przedstawiciel grupy.

Zdaniem Gerharda Randy, spółka będzie w stanie wyłożyć środki finansowe na ewentualne przejęcie jakiejś instytucji, mimo kiepskich wyników, jakie zanotowała w trzecim kwartale 2002 r. Strata netto grupy wyniosła 447 mln EUR (1,86 mld zł), podczas gdy rok wcześniej miała ona 94 mln EUR (392 mln zł) zysku. W trzecim kwartale bank zanotował stratę operacyjną na poziomie 684 mln EUR (2,85 mld zł), w porównaniu z zyskiem operacyjnym wysokości 245 mln EUR (1,02 mld zł) rok wcześniej. W tym czasie rezerwy na nietrafione zaangażowania kredytowe wzrosły z 532 mln EUR (2,22 mld zł) do ponad 1,2 mld EUR (5,01 mld zł).

Od kilku miesięcy na rynku krążą pogłoski o ewentualnej fuzji HVB i Commerzbanku. Dotychczas przedstawiciele banków nie wypowiedzieli się jednak jednoznacznie o zamiarze przeprowadzenia takiej operacji. Ewentualne połączenie obu spółek miałoby również duży wpływ na sytuację branży bankowej w Polsce. Commerzbank jest bowiem głównym inwestorem BRE Banku, a HVB Group — BPH PBK.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Morawiecka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / HVB nie zrezygnuje z przejęć w Europie