IATA podwyższa prognozę zysku światowych linii lotniczych

DI, PAP
opublikowano: 20-03-2013, 13:45

Linie lotnicze zarobią w bieżącym roku 10,6 mld dolarów - poinformowało w środę w najnowszej prognozie Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych (IATA) . To więcej, niż wskazywały prognozy z grudnia ub.r., według których miało to być 8,4 mld dol.

"Zyski branży lotniczej stanowią mały krok w dobrym kierunku. W kontekście poprawy optymizmu gospodarczego na świecie widać wzrost ruchu pasażerskiego, jak i towarowego. Zakładamy, że w tym o 12 mld dolarów wzrosną przychody linii lotniczych, a o 9-10 mld dol. wzrosną ich koszty, głównie z powodu cen paliwa" - powiedział cytowany w komunikacie dyrektor generalny IATA Tony Tyler.

Według organizacji poprawa sytuacji branży lotniczej związana jest z kilkoma czynnikami. Jest to m.in. prognozowany wzrost światowego PKB w br. o 2,4 proc., w porównaniu z 2,1 proc. uzyskanymi w 2012 r. Zdaniem IATA wydaje się, że światowa produkcja przemysłowa po trzecim kwartale 2012 roku zaczęła szybciej wzrastać. Poprawa następuje też w samej branży lotniczej, co przekłada się na lepsze jej wyniki finansowe - średnia cena akcji linii lotniczych wzrosła od początku roku o 7 proc., pomimo 5-proc. wzrostu kosztów paliwa lotniczego.

Według IATA koszty paliwa dla linii lotniczych są coraz większe. Organizacja przewiduje, że w 2013 roku ceny ropy naftowej mogą wzrosnąć do 130 dolarów za baryłkę - w grudniu prognozowano, że będzie to 124,3 dolara za baryłkę. Paliwo w 2013 r. będzie stanowić 33 proc. kosztów przewoźników.

Zdaniem organizacji, europejscy przewoźnicy zarobią w tym roku 800 mln dol. To lepiej w porównaniu z grudniowym prognozami - wówczas przewidywano, że zyski w 2013 r. będę bliskie zeru. Linie europejskie nadal będą dotknięte skutkami kryzysu strefy euro. "Europejski rynek nadal jest słaby, odzwierciedlać będzie recesję na całym kontynencie. Jednak linie lotnicze powinny wykazywać większą rentowność na rejsach długodystansowych do krajów gospodarek wschodzących" - podkreśliła IATA.

IATA zauważa, że w tym roku najlepiej będą sobie radzić przewoźnicy regionu Azji i Pacyfiku. Tamtejsze linie odnotują zysk w wysokości 4,2 mld dolarów - według prognozy z grudnia miało to być 3,2 mld dol.

Pozytywne dane dotyczą Stanów Zjednoczonych, gdzie linie lotnicze w tym roku zarobią 3,6 mld dolarów - wobec 3,4 mld dolarów według prognozy z grudnia.

Linie z Ameryki Łacińskiej w 2013 r. mają mieć zysk na poziomie 600 mln dol. - jest to jedyny region, który odnotowuje spadek o 100 mln dol. wobec prognoz z grudnia ub.r.

Przewoźnicy z Bliskiego Wschodu odnotują w br. zysk w wysokości 1,4 mld dol. - według grudniowych prognoz miało to być 1,1 mld dol. Afrykańscy przewoźnicy uzyskają poprawę i uzyskają 100 mln dol. zysku.

IATA podkreśla, że światowe lotnictwo jest katalizatorem wzrostu i rozwoju gospodarczego, zapewnia ono ok. 57 milionów miejsc pracy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane