IBnGR: tempo wzrostu PKB w IV kwartale wyniesie 4,7 proc.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 26-10-2005, 16:15

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) ocenia, że tempo wzrostu PKB w IV kwartale będzie szybsze i wyniesie 4,7 proc. Instytut spodziewa się również istotnego spadku bezrobocia w ciągu najbliższych dwóch lat - poinformowali przedstawiciele IBnGR na środowej konferencji prasowej.

Instytut Badań nad Gospodarką Rynkową (IBnGR) ocenia, że tempo wzrostu PKB w IV kwartale będzie szybsze i wyniesie 4,7 proc. Instytut spodziewa się również istotnego spadku bezrobocia w ciągu najbliższych dwóch lat - poinformowali przedstawiciele IBnGR na środowej konferencji prasowej.

    Eksperci Instytutu szacują, że tempo wzrostu PKB w 2005 r. wyniesie 3,3 proc., a w IV kwartale wzrost gospodarczy przyspieszy i wyniesie 4,7 proc. Ich zdaniem, wyższe tempo wzrostu PKB jest w dużej mierze wynikiem efektów statystycznych - w pierwszych kwartałach punktem odniesienia była pierwsza połowa 2004 r., kiedy tempo wzrostu PKB było bardzo wysokie ze względu na przygotowania do akcesji.

    W kolejnych latach IBnGR spodziewa się przyspieszenia tempa wzrostu PKB, które wyniesie 4,5 proc. w 2006 r. i 5 proc. w 2007 r. W 2006 r., ze względu na efekty statystyczne, najszybszego tempa wzrostu PKB należy spodziewać się w I kwartale (4,9 proc.), a najniższego w IV kwartale (4,1 proc.)

    Zdaniem dyrektora IBnGR Bohdana Wyżnikiewicza, pozytywne tendencje można także zaobserwować na rynku pracy. Bezrobocie zarejestrowane w końcu września 2005 r. było niższe o 1,3 proc. niż rok wcześniej.

    "Na koniec 2005 r. bezrobocie wyniesie 17,8 proc. Wynik IV kwartału będzie nieznacznie wyższy od kwartału III, ale to nie zaburza tendencji rosnącej. W przyszłych latach bezrobocie będzie maleć o 1 proc. rocznie. W efekcie na koniec 2007 r. stopa bezrobocia powinna wynieść 15,8 proc." - uważa Wyżnikiewicz.

    We wtorek GUS podał, że bezrobocie we wrześniu wyniosło 17,6 proc., co oznacza, że bez pracy było 2 mln 760,1 tys. osób.

    Według Wyżnikiewicza, w III kwartale można zauważyć silniejszy niż w pierwszym półroczu 2005 r. wzrost przeciętnych wynagrodzeń realnych w całej gospodarce, czemu sprzyja obniżająca się inflacja oraz wzrost wydajności pracy.

    "Wzrost realnego wynagrodzenia brutto w 2005 r. wyniesie 1,8 proc., w 2006 r. 2,9 proc., a w 2007 r. około 3,5 proc." - uważa Jacek Peterlik z IBnGR.

    Według GUS, przeciętne wynagrodzenie brutto we wrześniu 2005 r. wyniosło 2 tys. 483,99 zł, co oznacza, że rok do roku wzrosło o 1,8 proc.

    IBnGR prognozuje, że w 2005 r. inwestycje wzrosną o 5 proc., co należy uznać za wynik poniżej oczekiwań. "Poziom inwestowania w Polsce jest zbyt niski, by gospodarka mogła rozwijać się dynamicznie - uważa Wyżnikiewicz.

    "Niski poziom inwestowania w Polsce jest niebezpieczny w dłuższym okresie. Stopa inwestycji jest niewielka, wynosi 18 proc., dla porównania w Chinach kształtuje się na poziomie 42 proc. Polskie przedsiębiorstwa osiągają wysoką rentowność, mają potencjał do inwestowania, ale wolą trzymać pieniądze w depozytach. Powstrzymywanie barier w postaci niskiego oprocentowania kredytów inwestycyjnych, nie rozwiąże problemu niskiego poziomu inwestycji w Polsce" - dodał Wyżnikiewicz.

    Według badań Instytutu, handel zagraniczny w III kwartale 2005 r. wykazywał wysoką dynamikę. Wzrost eksportu (10,6 proc.) przewyższył wzrost importu. Było to wynikiem wykorzystania przez polskie przedsiębiorstwa możliwości sprzedaży swoich produktów w krajach UE.

    IBnGR nie przewiduje w latach 2006-2007 znaczących zmian w poziomach kursów walut obcych wobec złotego w porównaniu z 2005 r. Średnioroczny kurs dolara powinien utrzymać się w okolicach 3,2 - 3,3 złotego, a kurs euro w okolicach 4-4,2 złotego.

    "Możliwe są krótkookresowe wahania poziomów kursów wywołane sytuacją polityczną w kraju, ale nie powinny być one znaczące" - dodał Wyżnikiewicz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane