Ifo: Trump ma rację w sprawie nierównowagi z UE

opublikowano: 26-03-2018, 09:30
aktualizacja: 26-03-2018, 09:32

Wiodący niemiecki think tank twierdzi, że prezydent Donald Trump ma rację kiedy skarży się na asymetrię ceł między USA i Unią Europejską, pisze niemiecki dziennik gospodarczy Handelsblatt.

- Unia Europejska w żaden sposób nie jest rajem wolnego handlu, jak lubi o sobie myśleć – powiedział gazecie Gabriel Felbermayr, dyrektor z wiodącego niemieckiego instytutu Ifo w Monachium.

Zobacz więcej

Donald Trump

Bloomberg

Przekonuje on, że Unia Europejska jest w grupie partnerów handlowych USA, którzy utrzymują najbardziej nierówne warunki wymiany. Wskazuje, że z danych Ifo wynika iż średnie nieważone cło w UE wynosi 5,2 proc. wobec 3,5 proc. w USA.

Szczególnie dobrze ta nierównowaga widoczna jest w przypadku handlu autami. Import samochodów do USA obłożony jest cłem wysokości 2,5 proc. Cło nałożone na import amerykańskich aut do UE wynosi natomiast 10 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, handelsblatt.com

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu