"IHT": Kaczyński przywozi do Berlina nową, nacjonalistyczną wizję UE

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-03-2006, 11:29

Prezydent Polski Lech Kaczyński, który rozpoczyna pierwszą wizytę w Niemczech, przywiezie do Berlina nowąwizję Europy: nacjonalistyczną i eurosceptyczną; stoi ona w sprzeczności z polityką kanclerz Niemiec Angeli Merkel - pisze w środowym komentarzu dziennik "International Herald Tribune".

Prezydent Polski Lech Kaczyński, który rozpoczyna pierwszą wizytę w Niemczech, przywiezie do Berlina nowąwizję Europy: nacjonalistyczną i eurosceptyczną; stoi ona w sprzeczności z polityką kanclerz Niemiec Angeli Merkel - pisze w środowym komentarzu dziennik "International Herald Tribune".

    "IHT" zwraca uwagę, że od wygrania wyborów prezydenckich przez Kaczyńskiego nastąpiła zdecydowana zmiana w polityce zagranicznej Polski - rząd Jarosława Kaczyńskiego "nie akceptuje już idei głębiej i ściślej zintegrowanej Europy".

    Jak podkreśla dziennik, Polska "pokazała ostatnio muskuły" europejskim partnerom. "IHT" zwraca uwagę, że nasz kraj próbuje zablokować fuzję banków Pekao SA i BPH, których akcjonariuszem jest włoski bank Unicredito. "Polska zaskoczyła też i rozzłościła swoich europejskich sąsiadów, nieomal udaremniając wysiłki UE zmierzające do obniżenia poziomu VAT na niektóre kluczowe usługi" - pisze dziennik.

    Poprzedni polski prezydent Aleksander Kwaśniewski popierał Traktat Konstytucyjny UE, ale nastawienie Warszawy do tego dokumentu zaczęło się - zdaniem autorki artykułu w "IHT" - "zmieniać wkrótce po wygraniu wyborów przez Kaczyńskiego". Tymczasem - jak zauważa dziennik - Angela Merkel szuka sposobów na wskrzeszenie europejskiej konstytucji.

    Merkel i jej doradcy chcą, by przyjęcie konstytucji UE było motywem przewodnim przywództwa niemieckiego w UE, które rozpocznie się w styczniu 2007 roku. Pragną, by z pomocą innych państw członkowskich został opracowany nowy Traktat Konstytucyjny - krótszy i w większym stopniu skoncentrowany na pryncypiach.

    "Prawdopodobnie nie znajdzie jednak sprzymierzeńca w Kaczyńskim, któremu wyraźnie bardziej zależy na obronie suwerenności Polski niż na scedowaniu kompetencji na Brukselę" - pisze dziennik.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane