Implant kostny z drukarki 3D

opublikowano: 27-10-2015, 12:15

Zespół naukowców z Politechniki Warszawskiej opracował nowatorską metodę wytwarzania bioimplantów. Wykorzystuje do tego technologię druku 3D.

MaterialsCare to nowa spółka, która spróbuje zrewolucjonizować rynek usług medycznych. Stoi za nią zespół naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej, twórcy bioimplantu służącego do regeneracji tkanki kostnej. Proponowana przez nich metoda opiera się na zaawansowanych, biodegradowalnych materiałach i druku 3D – kształt implantu tworzony jest na podstawie obrazów tomografii komputerowej, jest dopasowany do pacjenta i idealnie wypełnia ubytek kości. Implant ułatwia regenerację uszkodzonej tkanki; sam ulega rozpadowi, gdy kość jest już w pełni ukształtowana. 

Zobacz więcej

MaterialsCare

Proponowana przez MaterialsCare metoda na razie może zostać zastosowana w leczeniu zwierząt. Cel na przyszłość: wykorzystanie rozwiązania do leczenia ludzi.

- Nasz wynalazek jest już z powodzeniem stosowany w terapii zwierząt. U jednego z psów, któremu po usunięciu chorej, zaatakowanej przez nowotwór kości, wszczepiono nasz bioimplant, od pół roku nie ma żadnych przerzutów. Labrador jest pod stałą opieką i kontrolą weterynarzy, a my możemy obserwować, jak po wszczepieniu implantu zdrowa kość przyrasta – wyjaśnia dr Barbara Ostrowska, prezes MaterialsCare.

Zespół naukowców pracuje nad optymalizacją metody produkcji implantów. Firma nawiązała już współpracę z warszawskim ośrodkiem ortopedyczno-rehabilitacyjnym „Centrum Medycyny Sportowej”. Wspiera ją również Mazowiecki Klastera BioTechMed.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ANB

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu